Za falošné švajčiarske hodinky pokuty a väzenie
BRATISLAVA – Vo Švajčiarsku platí od 1. júna 2008 zákon trestajúci za nosenie, alebo šírenie falošných švajčiarskych hodiniek. Ak by falošné hodinky našli niekoho kufri, v krajine by sa zdržal dlhšie ako plánoval. Nosenie predpokladá len zhabanie falošného výrobku.
Pokuty za nosenie falošných hodiniek sú vo Francúzsku a Taliansku. V Švajčiarsku musí majiteľ falošných hodiniek zaplatiť za ich zhabanie a zničenie administratívne náklady, ktoré sú 1 000 švajčiarskych hodiniek. Nákup a nosenie na dovolenke vo Francúzsku falošných švajčiarske hodiniek a ďalšie módne, ale falošné veci, môžu viesť k vysokej pokute. Napríklad turista, ktorý sa chváli falošnými okuliarmi, už dostal pokutu vo výške originálu, teda 9 000 eur! Výška pokuty za nosenie falzifikátov môže dosiahnuť 300 000 eur.
Minister vnútra Roman Mikulec nedávno povedal, že švajčiarske hodinky, ktoré nosí sú falošné. Je to teda fake, teda niečo nepravdivé, nespoľahlivé, sfalšované, vydávané za platné, skutočné, spoľahlivé s cieľom zavádzať.
„To je úplne uletená cena. Tie hodinky, ktoré sú predmetom záujmu, alebo ako to mám nazvať, tak to je replika hodiniek. Dostal som ich od človeka v jednej konkrétnej úsmevnej situácii, ktorá je súčasťou určitej kapitoly môjho života,“ vysvetlil minister. Repliky, alebo ľudovo povedané fejky, sú na Slovensku kontroverzným tovarom. Podľa finančnej správy ich nosenie nie je síce nelegálne, iné je to však s ich nákupom a predajom.
Presadzovanie práv duševného vlastníctva colnými orgánmi upravuje v EÚ nariadenie (EÚ) č. 608/20131. Colné orgány v EÚ môžu v rámci svojich kontrol zaistiť tovar podozrivý z porušovania práva duševného vlastníctva. Colné orgány spravidla konajú na základe predchádzajúcej žiadosti držiteľov práv, hoci colné orgány môžu zaistiť takýto tovar aj bez vopred podanej žiadosti s cieľom poskytnúť držiteľom práv možnosť podať takúto žiadosť.