Čo týždeň dal: tentotaz bol celý v znamení inflácie

NEW YORK – Tento týždeň sa na finančných trhoch niesol v znamení očakávaných dát o inflácii, ktoré boli zverejnené vo štvrtok. Zverejnenie údajov z indexu spotrebiteľských cien (CPI) v USA ukázalo medziročný rast inflácie na úrovni 5 %, čo bolo nad očakávaniami trhu.

Analytici predpokladali medziročný nárast inflácie o 4,7 %. Medziročná inflácia na úrovni 5 % znamená pre Spojené štáty americké najvyšší nárast inflácie od roku 2008. Základné spotrebiteľské ceny, ktoré nezahŕňajú volatilné ceny potravín a energií, rástli najrýchlejším tempom od 90. rokov.

Americké akcie reagovali na správu menej negatívne ako v apríli, pričom index S&P 500 vyskočil na nové rekordné maximum. Skutočnosť, že reportované čísla o inflácii nerozhodili trhy je spôsobená aj tým, že investori zohľadnili nedávne komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému k inflácii. Mnohí z nich uviedli, že vidia dôvod zvyšovanie cien iba v tom, že ceny vyskočili z minuloročných pandemických miním a vyjadrili ochotu tolerovať obdobie nad cieľovou úrovňou inflácie na hodnote 2 %. Akciový trh sa s vysokými inflačnými číslami vysporiadal bez väčších problémov, dokonca sme mohli sledovať aj pokles výnosov na amerických 10 ročných dlhopisoch, ktoré klesli až k úrovni 1,43 %. Pokles výnosov na dlhopisoch dopomohol k rastu na akciovom trhu a aj napriek zverejneniu nie veľmi priaznivých inflačných čísel hlavné americké akciové indexy uzavreli vo štvrtok obchodný deň v zelených číslach, čo teda potvrdzuje, že na trhoch panuje presvedčenie o len dočasnom náraste cien.

V tomto týždni sme mohli sledovať aj správy zo zasadnutia Európskej centrálnej banky. Výsledkom je, že úrokové sadzby ECB zostávajú aj naďalej na rekordne nízkych úrovniach. ECB sa ďalej vyjadrila, že bude pokračovať v nákupe aktív v rámci núdzového pandemického programu na podporu ekonomiky v celkovej výške 1,85 bilióna eur. Prezidentka ECB Christine Lagardeová, počas svojej tlačovej konferencie naznačila, že v otázke nákupov dlhopisov centrálnou bankou existujú medzi predstaviteľmi ECB názorové rozdiely. Predstavitelia ECB diskutovali aj o inflácii v eurozóne a prevažne dospeli k záverom, že vyššia miera inflácie bude len dočasná a základné cenové tlaky zostanú v eurozóne tlmené.

Vo štvrtok sme mohli v USA sledovať zverejnenie údajov z trhu práce, ktoré ukázali, že žiadosti o podporu v nezamestnanosti za minulý týždeň klesli na 376 tisíc. Trh očakával výraznejší pokles na úroveň 370 tisíc. Avšak ide o výrazné zníženie v porovnaní s týždňom predtým keď množstvo žiadostí presahovalo 400 tisíc.

V piatok bol zverejnený v USA spotrebiteľský sentiment University of Michigan. Zverejnené dáta prekonali očakávania, index vzrástol v júny na 86,4 bodu z májových 82,9 bodov. Tento index hodnotí relatívnu úroveň súčasných a budúcich ekonomických podmienok a teda jeho zvyšujúce sa hodnoty takisto dodávajú na trh optimizmus ohľadom postupného zotavovania sa americkej ekonomiky.

Týždenná zmena hlavných akciových indexov na Wall Street vyzerala nasledovne: Dow Jones -0,8 %, S&P 500 +0,39 % a technologický index Nasdaq +1,85 %.

V medziročnom porovnaní dosahujú indexy nasledovné zisky: Dow Jones +12,65 %, S&P 500 +13,04% %, Nasdaq +9,16 %.

Hlavné akciové indexy na Wall Street uzavreli piatkové obchodovanie nasledovne: Dow Jones +0,04 %, S&P 500 +0,20 %, Nasdaq +0,35 %.

Capital Markets, o.c.p., a.s. Informácie o firme nájdete na nasledovnej adrese: www.capitalmarkets.sk

Spoločnosť CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s., pôsobí na trhu už viac ako 12 rokov a je regulovaným subjektom podliehajúcim dohľadu Národnej banky Slovenska. Prevádzkuje medzinárodnú investičnú platformu MNYMAN, ktorá slúži na online nakupovanie investičných produktov.