USA: vyhlásili víťazov Pulitzerovej ceny za rok 2021

NEW YORK – Denník The  New York Times získal ocenenie Pulizerovou cenou v jednej z najprestížnejších nominácií za reportáže o pandémii.

V mnohých kategóriách zvíťazili autori článkov a správ o rasovej nerovnosti a pokrytí protestov Black Lives Matter (BLM). Tučnou kurzívou označujeme odkazy na priame zdroje informácií o denníkoch a autorov, ktorí získali Pulitzerove ceny.

V New Yorku 11. júna 2021 vyhlásili víťazov Pulitzerovej ceny za rok 2021. Víťazom jednej z najprestížnejších nominácií Service to Society sa stal The New York Times.

Spravodajské oddelenie denníka získalo ocenenie za správy pandémie koronavírusu. Ďalej prispievateľ NYT Wesley Morris získal Cenu kritiky za svoje články o rasovej nerovnosti.

Nomináciu na spravodajskú žurnalistiku vyhrala minneapolská spoločnosť Star Tribune, kde vlani v máji zadržali policajti afroameričana Georga Floyda a začali protesty BLM, ktoré sa neskôr rozšírili po celej krajine i mimo nej.

V kategórii Žurnalistické vyšetrovanie zvíťazili Matt Rochelot, Vernal Coleman, Laura Crimaldi, Evan Allen a Brendan McCarthy z Boston Globe. Floridský denník The Tampa Bay Times získal cenu za miestne spravodajstvo v roku 2020 za spravodajstvo o zneužívaní polície v okrese Pascoe.

Portál BuzzFeed získal cenu za sériu materiálov venovaných politike orgánov ČĽR voči Ujgurom v čínskej autonómii Sin-ťiang. V kategórii Vysvetľujúce správy bola cena udelená agentúram Reuters a The Atlantic za skúmanie verdiktov amerického federálneho súdu a koronavírusov.

Ceny sa odovzdávali v 15 publicistických kategóriách a siedmich umeleckých kategóriách. Najlepšou beletristickou knihou bol román „Nočný strážca“ od Louise Erdricha venovaný boju amerických indiánov vysťahovaných z ich krajín v 50. rokoch.

Joseph Pulitzer (* 10. apríl 1847, Makov, Maďarsko – † 29. október 1911, Charleston, Južná Karolína, USA), bol maďarsko-americký redaktor a vydavateľ, známy vďaka posmrtne udeľovaným Pulitzerovým cenám a ako priekopník bulvárnej žurnalistiky, spolu s Williamom Randolphom Hearstom. Počas svojho života bol najvplyvnejším žurnalistom v Spojených štátoch amerických.

V Bratislave je jeho priezviskom pomenovaná reštaurácia Pulitzer, ktorá sa nachádza v budove Slovenského syndikátu novinárov na Župnom námestí.