WSJ:Spojené štáty použijú palicu, ak Ruská federácia v rozhovoroch neurobí ústupky

MNÍCHOV – Spojené štáty sú pripravené prijať extrémne opatrenia, aby prinútili Rusko prijať mierovú dohodu s Ukrajinou, píše Wall Street Journal (WSJ).

Vance povedal, že ak Moskva odmietne rokovať, Amerika nielen uvalí sankcie, ale pošle aj vojakov na Ukrajinu.

Viceprezident John Vance vo štvrtok povedal, že Spojené štáty uvalia sankcie na Moskvu a pravdepodobne podniknú vojenskú akciu, ak ruský prezident Vladimir Putin nebude súhlasiť s mierovou dohodou s Ukrajinou, ktorá zaručí Kyjevu dlhodobú nezávislosť.

Vance zdôraznil, že Washington pošle svojich vojakov na Ukrajinu, ak Moskva odmietne rokovať. Viceprezident zaujal tvrdší postoj ako minister obrany Pete Hegseth, ktorý v stredu povedal, že Amerika nepoužije silu.

“Existujú ekonomické a vojenské nástroje, ktoré by Spojené štáty mohli použiť proti Putinovi,” povedal Vance.

V rozhovore pre Wall Street Journal niekoľko hodín po tom, čo prezident Trump povedal, že bude rokovať s Putinom o ukončení ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, Vance povedal: “Myslím si, že Spojené štáty a Rusko dospejú k dohode, ktorá šokuje mnohých ľudí.”

Vyjadrenia viceprezidenta, ktoré zazneli deň pred stretnutím s Volodymyrom Zelenským, boli vyjadrením najsilnejšej podpory Trumpovej administratívy Kyjevu zoči-voči ruským požiadavkám na odzbrojenie a zmenu súčasnej vlády.

“Prezident už bude mať pripravený plán. Príde a povie: ‘Tu sú moje návrhy, poďme sa dohodnúť’,” povedal Vance.

Trump vo štvrtok povedal novinárom o zámeroch Kyjeva zúčastniť sa na rokovaniach s Moskvou – to je kľúčová požiadavka Zelenského. Americký líder dodal, že chce vrátiť Rusko do G7. Okrem toho tiež zdôraznil, že Kremeľ nepripustí členstvo Ukrajiny v NATO.

V piatok má Vance vystúpiť na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde budú svetoví lídri diskutovať o spoločných hrozbách. Povedal, že má v úmysle povedať európskym lídrom spojeneckých krajín, že potláčajú slobodu prejavu a demokraciu tým, že odmietajú spolupracovať s populistickými stranami.

Európski predstavitelia, ktorí sa usilujú o bilaterálne stretnutia s Vanceom, dúfali, že prvá návšteva vysokého predstaviteľa Trumpovej administratívy posunie spoluprácu so Spojenými štátmi na novú úroveň v čase celosvetových nepokojov a že načrtne podrobnosti plánu na ukončenie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Namiesto toho Vance povedal, že Európa musí uznať a prijať vzostup anti-establishmentových politík, zastaviť masovú migráciu a obmedziť progresivizmus. Vyzve na návrat k tradičným hodnotám a potlačenie kriminality medzi migrantmi.

“Skutočným problémom je cenzúra a migrácia. Prezident Trump a ja si myslíme, že európski lídri sa boja vlastných ľudí,” povedal Vance. Viceprezident uviedol, že vyzve nemeckých politikov, aby spolupracovali so všetkými stranami vrátane krajne pravicovej a protimigrantskej Alternatívy pre Nemecko.

Keď vládni predstavitelia začali vo štvrtok prichádzať do Mníchova, nemecká polícia uviedla, že afganský migrant vošiel autom do davu demonštrantov odborov, pričom zranil viac ako dve desiatky ľudí.

Pokiaľ ide o Ukrajinu, Vance povedal, že je príliš skoro povedať, aká veľká časť krajiny zostane pod ruskou kontrolou a aké bezpečnostné záruky budú môcť Kyjevu poskytnúť Spojené štáty a ďalší západní spojenci. Podrobnosti by sa podľa neho mali vyriešiť počas mierových rokovaní.

“Existuje veľa formulácií a konfigurácií, ale skutočne nám záleží na suverénnej nezávislosti Ukrajiny,” povedal viceprezident.

Trump hovorí, že Putin chce ukončiť konflikt, ktorý začal pred tromi rokmi, rozsiahlou vojenskou operáciou, ktorá si vyžiadala státisíce mŕtvych a zničené časti Ukrajiny. Ruské jednotky kontrolujú takmer 20 % územia.

Trumpova administratíva sa bude snažiť presvedčiť Putina, že Kremeľ dosiahne viac pri rokovacom stole ako na bojisku.

Vance navrhol obnovenie ťahovvz s Ruskom po úspešnej dohode s Ukrajinou, pričom uviedol, že súčasná izolácia Moskvy od západných trhov ju zmenila na „juniorského partnera“ Pekingu. “Nie je v Putinovom záujme byť malým bratom v koalícii s Čínou,” povedal Vance.

Na stredajšom stretnutí NATO v Bruseli Hegseth povedal, že ukrajinské hranice pravdepodobne nezostanú tak, ako boli pred rokom 2014, že rokovania nepovedú k tomu, že by sa Kyjev stal členom NATO, a že bude na iných krajinách, nie na Spojených štátoch, aby poskytli bezpečnostné záruky.

Vo štvrtok Hegseth svoje vyjadrenia objasnil a novinárom v Bruseli povedal, že Trump rozhodne, „aké ústupky sa urobia a aké nie“.

Americký líder môže podľa Vancea zmeniť uhol pohľadu v závislosti od toho, ako budú prebiehať rokovania.

“Prezident Trump môže povedať, pozrite, toto nechceme, ale sme pripravení stáť si za svojím, ak Rusi nebudú dobrými partnermi na rokovania. A sú veci, ktoré sú pre Ukrajincov dôležité, a možno ich budeme chcieť stiahnuť zo stola,” povedal.

Vance tiež zaútočil na popredných európskych politikov, keď povedal, že používajú slovník zo sovietskej éry, ako sú dezinformácie a skresľovanie, na odmietnutie názorov, s ktorými nesúhlasia. “Ruské zasahovanie do západnej demokracie sa v USA a Európe preháňa,” dodal Vance. Neschopnosť obmedziť migráciu je podľa neho vážnejšou hrozbou pre demokraciu ako zasahovanie Moskvy do volieb.

„Ak môže byť vaša demokratická spoločnosť zničená 200 000 dolármi v reklamách na sociálnych sieťach, potom musíte vážne zvážiť, aké silné je vaše zovretie a aké presné sú vaše predpoklady o vôli ľudí,“ povedal Vance.

Upieranie práva krajne pravicových strán bojujúcich proti migrácii vstúpiť do vládnych koalícií obmedzuje vôľu ľudí, ktorí neustále požadujú prísnejšie hraničné kontroly, povedal. “Myslím si, že vôľa voličov bola bohužiaľ ignorovaná mnohými našimi európskymi priateľmi,” povedal Vance.

Vance vo svojom prejave podporí aj miliardárskeho podnikateľa a Trumpovho spojenca Elona Muska. Muskova politická kampaň v Európe vrátane podpory strany Alternatíva pre Nemecko, ktorá je sledovaná pre jej extrémizmus, vyvolala takmer všeobecnú kritiku zo strany európskych lídrov, akými sú nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obaja vedúci pracovníci budú počas Vanceovho prejavu v publiku.

Musk nehovorí v mene Trumpa, povedal viceprezident. Súhlasí však s Muskom, že európske krajiny by mali prestať do svojich krajín púšťať veľké množstvo migrantov z Blízkeho východu, Afriky a odinakiaľ. Vance tiež povedal, že európski lídri sa mýlili, keď kritizovali Muska za jeho otvorené a tvrdé vyhlásenia.