FAO: svetové ceny potravín pokračovali v poklese

RÍM –  Nižšie ceny obilnín, mäsa a mliečnych výrobkov v novembri kompenzovali vyššie ceny rastlinných olejov a cukru.

Index svetových cien Potravinovej agentúry OSN v novembri mierne klesol, čo predstavuje ôsmy mesačný pokles v rade z rekordného maxima v marci po začiatku ruského konfliktu na Ukrajine.

Index cien Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje najviac obchodované potraviny na svete, dosiahol minulý mesiac priemer 135,7 bodu v porovnaní so 135,9 bodmi v októbri, uviedla agentúra. Októbrový údaj sa oproti predchádzajúcemu odhadu FAO nezmenil.

Nižšie ceny obilnín, mäsa a mliečnych výrobkov v novembri podľa FAO vykompenzovali vyššie ceny rastlinných olejov a cukru. Dohoda dosiahnutá minulý mesiac o predĺžení vývozného kanála obilia z Ukrajiny podporovaného OSN o ďalších 120 dní zmiernila obavy, že vojenský konflikt naruší masívny obchod v Čiernom mori.

Mierny pokles v novembri znamenal, že index potravín FAO je teraz len 0,3 % nad úrovňou spred roka, uviedla agentúra. Toto číslo však zostáva na historicky vysokých úrovniach po dosiahnutí 10-ročného vrcholu v roku 2021 v dôsledku slabej úrody a silného dopytu na čele s Čínou.

FAO minulý mesiac varovala, že očakávané rekordné náklady na dovoz potravín v roku 2022 spôsobia, že najchudobnejšie krajiny obmedzia dodávky. V samostatných odhadoch ponuky a dopytu po obilninách FAO znížila svoju predpoveď globálnej produkcie obilnín v roku 2022 na 2,756 miliardy ton z 2,764 miliardy odhadovaných minulý mesiac.

Prognóza bola o 2 % nižšia ako odhadovaná produkcia na rok 2021 a bude to trojročné minimum, uviedla FAO. Revízia globálnej prognózy úrody obilia smerom nadol odráža najmä slabé vyhliadky pre kukuricu na Ukrajine, keďže konflikt spôsobil neúmerne drahé práce po zbere, uvádza sa v správe.

Predpokladané celosvetové zásoby obilnín do konca sezóny 2022/23 sa znížili o 1,1 milióna ton na 839 miliónov ton, čo je o 2,2 % menej v porovnaní s predchádzajúcou sezónou a je najnižšia úroveň za tri roky.

Globálny pomer zásob obilnín k spotrebe v rokoch 2022/23, ktorý sa často používa ako miera ponuky, klesne na najnižšiu úroveň od roku 2013/14, ale s prognózou 29,3 % bude stále predstavovať relatívne prijateľnú úroveň.