Medzinárodná organizácia práce mzda v mínuse

ŽENEVA – Po očistení o infláciu mzdy na celom svete klesli prvýkrát po dvadsiatich rokoch.

Podľa výsledkov prvého polroka 2022 sa reálne mesačné mzdy v priemere na celom svete nezvýšili prvýkrát za posledných 20 rokov, ale klesli o 0,9 %, uvádza správa Medzinárodnej organizácie práce (ILO). . Za dôvody zmeny trendu v dynamike reálnych miezd experti ILO označili prekrytie „vážnej inflačnej krízy“ na spomalenie globálneho ekonomického rastu, ktoré bolo čiastočne spôsobené konfliktom na Ukrajine a nárastom svetových cien v energetiky.

Za prvý polrok 2022 globálne tempo rastu miezd v priemere prvýkrát za posledných 20 rokov neprekonalo zrýchlenú infláciu a medziročne kleslo o 0,9 %. Takéto výpočty v Globálnom prieskume miezd uvádza Medzinárodná organizácia práce.

Z toho vyplýva, že vo všeobecnosti sa ukazovatele zamestnanosti na globálnom trhu práce začiatkom tohto roka čiastočne zotavili po náraste nezamestnanosti v dôsledku pandémie.

Zatiaľ čo sa však krajiny s vysokými príjmami z hľadiska tohto ukazovateľa vrátili na úrovne zo štvrtého štvrťroka 2019, v krajinách s nízkymi a strednými príjmami je to stále o 2 % nižšie ako „predpandemické“ údaje. Intenzita oživenia bola odlišná aj pre skupiny pracujúcich – počet nezamestnaných medzi mladými ľuďmi bol v roku 2021 vo svete vyšší ako „predpandemická“ úroveň o 6 miliónov ľudí.

Ďalšie znižovanie globálnej nezamestnanosti, predpovedajú analytici ILO, sa spomalí v dôsledku nepriateľských akcií na Ukrajine. Ako viete, už viedli k zníženiu prognóz rastu sveto

Analytici ILO poznamenávajú, že ak z globálneho ukazovateľa poklesu reálnych miezd vylúčime Čínu (kde je rast miezd zvyčajne vyšší ako svetový priemer), pokles mesačných miezd bude už 1,4 %. Maximálny pokles medzi regiónmi sveta je vo východnej Európe (3,3 %), kde k zníženiu ukazovateľa samozrejme najviac prispela Ukrajina.

Do konca roka 2022 môže pracovný trh tejto krajiny stratiť približne 15,5 % pracovných miest. Na druhom mieste z hľadiska znižovania miezd sú krajiny Severnej Ameriky (3,2 %), tretia je Južná Amerika (1,7 %). Maximálnu pozitívnu dynamiku zaznamenali krajiny Strednej Ázie (plus 2,5 %), ázijsko-pacifický región (plus 1,3 %).vého HDP. Podľa najnovších očakávaní Medzinárodného menového fondu vzrastie svetová ekonomika v tomto roku len o 3,2 %, pričom globálna inflácia do konca roka dosiahne 8,8 %.