TEXIMA: Lockdown počet pracovných ponúk podľa portálu www.ISTP.sk výrazne neznížil

BRATISLAVA – Portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) evidoval v mesiaci november 14 500 nových pracovných ponúk so slovenským miestom výkonu práce.

V porovnaní s minulým mesiacom ide o pokles o 19 % a v porovnaní so septembrom o 14 %. Napísal to Pavol Hudec z firmy TREXIMA.

Napriek poklesu počtu nových voľných pracovných miest je situácia v porovnaní s minulým rokom priaznivejšia, za posledný mesiac pribudlo o 15 % viac pracovných ponúk ako vlani, ale o 9 % menej ako v roku 2019. Lockdown sa tak zatiaľ výraznejšie nepodpísal na počte pracovných príležitostí, keďže mierne zníženie počtu inzerovaných ponúk je pre blížiaci sa koniec roka typické. Začiatkom decembra je pre uchádzačov o prácu k dispozícii celkovo 74 000 voľných pracovných miest.

Týždeň 13. – 19.11. však ponúkol iba 2700 nových voľných pracovných miest, čo bol štvrtý najslabší výsledok v tomto roku. Ostatné novembrové týždne, vrátane obdobia, kedy vláda vyhlásila lockdown, ale priniesli okolo 4000 nových ponúk práce, čo je priemerná týždňová hodnota dosahovaná v tomto roku.

Bratislavský kraj dlhodobo ponúka najvyššie šance na novú prácu, za minulý mesiac tu pribudlo 3300 nových ponúk, ide ale o medzimesačný pokles o 19 %. Najvýraznejší pokles o 50 % v porovnaní s minulým mesiacom zaznamenal Banskobystrický kraj, kde zamestnávatelia nahlásili iba 900 nových voľných miest. Z okresov je priaznivá situácia v Bratislave (2500 nových ponúk), Nitre (700) a Žiline (620), najťažšie sa hľadá práca v Medzilaborciach (9), Turčianskych Tepliciach a Poltári (11).

Pre uchádzačov o prácu je na portáli ISTP najviac nových inzerátov v pracovných oblastiach strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel (3300), ktorá ponúka o 18 % viac ponúk ako v októbri. Vysoké šance na novú prácu prinášajú aj oblasti technické a manuálne prierezové zamestnania (1700) a doprava (1200), ktoré ale evidujú pokles nových ponúk o 35, resp. 48 %.