ILO: trh práce sa obnoví až v roku 2023

ŽENEVA / BRUSEL – Podľa prognóz analytikov sa svetový trh práce úplne zotaví až v roku 2023. Podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) nezamestnanosť klesá rýchlejšie, ako sa očakávalo.

V roku 2022 bude globálna nezamestnanosť 6 %. V eurozóne sa krajiny líšia v bohatstve aj nezamestnanosti. Najvyššia je v Španielsku – 14,57 % a v Grécku – 13 %.

V Európe, ako predpovedá analytická agentúra Forrester, bude jedným z hlavných trendov v roku 2022 hybridná forma zamestnania, keď časť pracovného času zamestnancov bude pracovať v kancelárii a druhá časť – na „vzdialenej lokalite“ . Zároveň 49 % zamestnancov chce pracovať na diaľku a len 32 % zamestnávateľov je pripravených prejsť na vzdialený formát. Okrem toho sa zníži aj počet pracovných ciest.

Koncom minulého roka bol v Európe nedostatok pracovnej sily v stavebníctve, dizajne, vývoji softvéru a zdravotníctve, ktorý pokračoval aj v roku 2021. V novembri sa teda v Nemecku otvorilo viac ako 1 milión voľných pracovných miest.

V novembri bola miera nezamestnanosti v USA na úrovni 4,5 %. Počet voľných pracovných miest na americkom trhu práce v októbri vyletel na 11,03 milióna, čo je o 595-tisíc viac ako pred mesiacom.

Rast dopytu po pracovnej sile v kombinácii so spomalením rastu jej ponuky je rizikom vyšších miezd. Rast miezd je potenciálnym zrýchlením dolárovej inflácie.