Worldbeyondwar: keď netušíte o propagande
WASHINGTON – Propaganda má najväčší vplyv, keď si ľudia nemyslia, že ide o propagandu, a najrozhodujúcejšia, keď ide o cenzúru, o ktorej ste ani netušili.
Konštatuje to článok The Pentagon and CIA Have Shaped Thousands of Hollywood Movies into Super Effective Propaganda na portáli www.worldbeyondwar.org. Čo v preklade znamená Pentagon a CIA premenili tisíce hollywoodskych filmov na super účinnú propagandu. A nasleduje neautorizovaný skrátený preklad článku.
Keď si predstavíme, že americká armáda len občas a mierne ovplyvňuje americké filmy, sme mimoriadne zle oklamaní. Skutočný vplyv má na tisíce natočených filmov a tisíce ďalších, ktoré sa nikdy nenatočili. A televízne programy každého druhu. Vojenskí hostia a oslavy americkej armády na hraných predstaveniach a kuchárskych reláciách nie sú o nič spontánnejšie alebo civilnejšie ako ceremónie oslavujúce členov americkej armády na profesionálnych športových hrách – ceremónie, ktoré boli platené a zorganizované americkými daňovými dolármi pre americkú armádu.
„Zábavný“ obsah starostlivo vytvorený „zábavnými“ kanceláriami Pentagonu a CIA nielen zákerne pripravuje ľudí na to, aby reagovali odlišne na správy o vojne a mieri vo svete. Do veľkej miery nahrádza inú realitu ľuďom, ktorí sa dozvedia len veľmi málo aktuálnych správ o svete.
Americká armáda vie, že len málo ľudí sleduje nudné a nedôveryhodné spravodajské programy, ešte menej čítajú nudné a nedôveryhodné noviny, ale že veľké masy budú dychtivo sledovať dlhé filmy a televízne programy bez toho, aby sa príliš trápili, či niečo dáva zmysel. Vieme, že Pentagon to vie a čo vojenskí predstavitelia plánujú a plánujú v dôsledku toho, že to vedia, vďaka práci neúnavných výskumníkov, ktorí využívajú zákon o slobode informácií. Títo výskumníci získali mnoho tisíc strán poznámok, poznámok a prepisov skriptov. Neviem, či dali všetky tieto dokumenty online – určite dúfam, že áno a že odkaz sprístupnia široko. Prial by som si, aby takýto odkaz bol na konci fantastického nového filmu obrovským písmom. Film sa volá Divadlá vojny: Ako Pentagon a CIA vzali Hollywood. Režisérom, redaktorom a rozprávačom je Roger Stahl. Koproducentmi sú Matthew Alford, Tom Secker, Sebastian Kaempf. Poskytli dôležitú verejnú službu.
Vo filme vidíme kópie a počujeme citácie a analýzy mnohých z toho, čo bolo odhalené, a dozvieme sa, že existujú tisíce strán, ktoré ešte nikto nevidel, pretože armáda ich odmietla vyrobiť. Filmoví producenti podpisujú zmluvy s americkou armádou alebo CIA. Súhlasia s tým, že „vpletú kľúčové body“. Zatiaľ čo neznáme množstvá tohto druhu zostávajú neznáme, vieme, že takmer 3 000 filmov a mnoho tisíc televíznych epizód bolo ošetrených Pentagonom a mnohé ďalšie riešila CIA. V mnohých filmových produkciách sa armáda fakticky stáva koproducentom s právom veta, výmenou za to, že umožňuje použitie vojenských základní, zbraní, expertov a vojakov. Alternatívou je popieranie týchto vecí.
Ale armáda nie je taká pasívna, ako by sa mohlo zdať. Aktívne ponúka nové nápady na príbehy filmovým a televíznym producentom. Hľadá nové nápady a nových spolupracovníkov, ktorí by ich mohli priniesť do divadla alebo notebooku vo vašom okolí. Act of Valor vlastne začal život ako náborová reklama.
Samozrejme, veľa filmov vzniká bez vojenskej pomoci. Mnohí z najlepších to nikdy nechceli. Mnohým, ktorí to chceli a bolo im to zamietnuté, sa to aj tak podarilo vyrobiť, niekedy s oveľa väčšími nákladmi bez toho, aby za rekvizity platili doláre z amerických daní. Ale obrovské množstvo filmov sa točí s armádou. Niekedy je počiatočný film v sérii vyrobený s armádou a zostávajúce epizódy dobrovoľne sledujú vojenskú líniu. Cvičenia sú normalizované. Armáda vidí v tejto práci obrovskú hodnotu, a to aj na účely náboru.
Spojenectvo medzi armádou a Hollywoodom je hlavným dôvodom, prečo máme veľa veľkých filmových trhákov na určité témy a málo, ak vôbec nejaké, na iné. Štúdiá napísali scenáre a najali špičkových hercov pre filmy o veciach ako Iran-Contra, ktoré nikdy neuzreli svetlo sveta kvôli odmietnutiu Pentagonu. Takže nikto nepozerá filmy Iran-Contra pre zábavu tak, ako by mohol sledovať film Watergate pre zábavu. Takže len veľmi málo ľudí má nejaké predstavy o Irán-Contra.
Ale vzhľadom na skutočnosť, že to, čo robí americká armáda, je také hrozné, čo by vás mohlo zaujímať, sú dobré témy, kvôli ktorým sa o nich natáča množstvo filmov? Veľa je fantázia alebo skreslenie. Čierny jastrab zostrelený postavil realitu (a knihu, podľa ktorej bola „založená“) na hlavu, rovnako ako Clear and Present Danger. Niektorí, ako napríklad Argo, hľadajú malé príbehy vo veľkých. Scenáre jasne hovoria divákom, že nezáleží na tom, kto za čo začal vojnu, že jediné, na čom záleží, je hrdinstvo jednotiek, ktoré sa snažia prežiť alebo zachrániť vojaka.
Napriek tomu, ak budete dostatočne sledovať, čo sa vyrába s vojenskou účasťou, predstavíte si, že použitie a prežitie jadrovej vojny je úplne pravdepodobné. Toto sa vracia k pôvodnému vynálezu Pentagon-Hollywood mýtov o Hirošime a Nagasaki a vedie to cez vojenský vplyv na Deň potom, nehovoriac o transformácii – platenej ľuďmi, ktorí sa hodia, ak ich daňové doláre pomôžu niekomu zabrániť. mrazenie na ulici — Godzilly od jadrového varovania až po opak. V pôvodnom scenári prvého filmu o Iron Manovi sa hrdina postavil proti zlým obchodníkom so zbraňami. Americká armáda to prepísala tak, že bol hrdinským obchodníkom so zbraňami, ktorý sa vyslovene prihováral za väčšie vojenské financovanie. Pokračovanie sa drží tejto témy. Americká armáda propagovala svoje zbrane v Hulkovi, Supermanovi, Rýchlo a zbesilo a Transformers, pričom americká verejnosť efektívne platila za to, aby podporila platenie tisíckrát viac – za zbrane, o ktoré by inak nemala záujem.
„Dokumenty“ na kanáloch Discovery, History a National Geographic sú vojenskou reklamou na zbrane. „Inside Combat Rescue“ na National Geographic je náborová propaganda. Captain Marvel existuje, aby predal letectvo ženám. Herečka Jennifer Garner vytvorila náborové reklamy, aby sprevádzala filmy, ktoré natočila a ktoré sú samy osebe efektívnejšie náborové reklamy. Film s názvom The Recruit napísal z veľkej časti šéf zábavného úradu CIA.
Predstavenia ako NCIS vytláčajú vojenskú líniu. Ale aj relácie, ktoré by ste nečakali: „reality“ televízne relácie, herné relácie, diskusné relácie (s nekonečným zjednocovaním členov rodiny), relácie o varení, súťažné relácie atď.
Už som písal o tom, že Eye in the Sky bol otvorene a hrdo úplne nerealistický nezmysel a bol ovplyvnený americkou armádou pri formovaní predstáv ľudí o vraždách dronmi. Veľa ľudí má malú predstavu o tom, čo sa deje. Divadlá vojny: Ako Pentagon a CIA vzali Hollywood nám však pomáha pochopiť jeho rozsah. A keď to urobíme, môžeme získať nejaké možné poznatky o tom, prečo sa podľa prieskumov veľká časť sveta bojí americkej armády ako hrozba mieru, ale veľká časť americkej verejnosti verí, že vojny v USA sú prínosom pre ľudí, ktorí sú za ne vďační. Môžeme si začať vytvárať určité dohady o tom, ako to, že ľudia v Spojených štátoch tolerujú a dokonca oslavujú nekonečné masové zabíjanie a ničenie, podporujú hrozbu použitia alebo dokonca použitia jadrových zbraní a predpokladáme, že USA majú veľkých nepriateľov, ktorí ohrozujú jeho „slobody“. Všetci diváci Divadiel vojny nemusia okamžite reagovať slovami „Do kelu! Svet si o nás musí myslieť, že sme blázni!” Niektorí si však môžu položiť otázku, či je možné, že vojny nevyzerajú ako vo filmoch – a to by bol skvelý začiatok.
Theaters of War končí odporúčaním, že filmy musia na začiatku odhaliť akúkoľvek vojenskú spoluprácu alebo spoluprácu CIA. Film tiež poznamenáva, že Spojené štáty majú zákony proti propagande americkej verejnosti, ktorá by mohla z takéhoto zverejnenia urobiť priznanie k zločinu. Dodal by som, že od roku 1976 Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach vyžaduje, aby „akákoľvek propaganda vojny bola zakázaná zákonom“.