WIIW: konflikt by viedol vzájomnému zničeniu ekonomík Ruska a EÚ

VIEDEŇ –  Ekonómovia Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche (The Vienna Institute for International Economic Studies – WIIW), alebo Viedenský inštitút pre medzinárodný ekonomický výskum opísali scenár „vzájomnej deštrukcie“ ekonomík Ruska a EÚ.

V Inštitúte pre medzinárodný ekonomický výskum pracoval známy český sociológ a ekonóm Peter Havlik (1950-2020). Podľa rakúskych vedcov by najsilnejším obmedzením v prípade eskalácie na Ukrajine mohol byť zákaz dovozu ruských energetických surovín. Potom však dôjde k „vzájomnému zničeniu“ ekonomík, takže konflikt nepravdepodobný.

Skupina vedcov z Viedenského inštitútu pre medzinárodný ekonomický výskum posudzovala možné scenáre ruskej invázie na Ukrajinu a možné dôsledky. Analytici vo svojich materiáloch tiež naznačili, aká je pravdepodobnosť, že ekonomiky Ruska a EÚ podstúpia „vzájomne zaručenú deštrukciu“.

Vedci skúmali dva scenáre – základný a nepriaznivý. V prvom prípade sú podľa ich názoru možné kybernetické útoky a invázia môže byť obmedzená na regióny na juhovýchode Ukrajiny. V tomto prípade môže Západ voči Rusku uvaliť relatívne mierne sankcie vrátane obmedzení bankového sektora, vládneho dlhu na sekundárnom trhu a tiež poskytne Ukrajine ešte väčšiu pomoc, domnievajú sa autori správy.

Nepriaznivý scenár analytici označujú za rozsiahlu inváziu, odpoveďou na ňu by mohli byť tvrdé „jadrové“ sankcie. Najprísnejším opatrením by v tomto prípade mohlo byť zablokovanie dovozu ruskej ropy a plynu, vrátane zákazu uvedenia plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. „To by spôsobilo vážne škody ruskej ekonomike, ale viedlo by to aj k rýchlej inflácii a recesii v globálnej ekonomike a najmä v EÚ. Toto je ekonomická verzia vzájomnej deštrukcie, a preto je nepravdepodobná,“ píšu ekonómovia.

Ďalšou možnosťou by podľa výskumníkov mohlo byť obmedzenie toku dolárov do ruských bánk. Podľa Viedenského inštitútu pre medzinárodný ekonomický výskum by to mohlo spôsobiť šok vo finančnom sektore, znížiť pôžičky a investície a tiež by si úrady vyžiadali masívne kapitálové injekcie do bankového sektora.

Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické štúdie, nemecky Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche; WIIW; anglicky The Vienna Institute for International Economic Studies, je nezávislá nezisková výskumná inštitúcia (Rakúsko). Ústav bol založený v roku 1973.

Hlavnými oblasťami výskumu ústavu sú: analýza a prognózovanie ekonomického vývoja v krajinách strednej, východnej a juhovýchodnej Európy (vrátane Turecka), ako aj v Číne; analýza štrukturálneho vývoja v týchto krajinách, ako sú trhy práce, konkurencieschopnosť, zahraničné investičné príležitosti a špecializácia zahraničného obchodu; štúdium problémov integrácie nových členov Európskej únie a ďalšie.

Ústav organizuje množstvo medzinárodných vedeckých podujatí, napr. Jarný seminár (WIIW Spring Seminar), Medzinárodný ekonomický seminár, Séria globálnych ekonomických prednášok (WIIW Global Economy Lecture Series) atď.

WIIW vydáva mesačník “The Vienna Institute Monthly Report“.

Peter Havlik sa narodil v Prahe v roku 1950. Vyštudoval štatistiku a ekonómiu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Pokračoval v postgraduálnom štúdiu na Československej akadémii vied v Prahe a na Akadémii vied ZSSR v Moskve. Po emigrácii do Rakúska v roku 1980 si rozšíril vzdelanie na Inštitúte pre pokročilé štúdiá (IHS) vo Viedni.

Havlik nastúpil do WIIW v roku 1982 ako výskumník v oblasti ekonomických vzťahov medzi Východom a Západom. Počas svojej dlhej kariéry vo WIIW sa vo výskume zameral na ekonomiku Ruska, vzťahy medzi EÚ a Ruskom, európsku integráciu a konkurencieschopnosť. Počas svojho pôsobenia bol silným podporovateľom a propagátorom komplexných štatistických aktivít a databáz WIIW.

Ako zástupca riaditeľa v rokoch 1990 až 2013 Havlik koordinoval výskumnú prácu WIIW o ekonomikách strednej, východnej a juhovýchodnej Európy (CESEE). Prezentoval zistenia inštitútu po celom svete a vybudoval rozsiahlu sieť v CESEE aj mimo neho. Získal za svoju výskumnú prácu široké a medzinárodné uznanie. Mnohí ruskí ekonómovia rešpektovali Havlikov výskumný pohľad na ekonomický rozvoj ich krajiny. V roku 2018 mu Medzinárodný fond N.D. Kondratieffa a Ruská akadémia sociálnych vied udelili čestnú cenu N.D. Kondratieffa a zlatú medailu.