Podnikatelia a oligarchovia začali opúšťať Ukrajinu charterovými letmi a súkromnými lietadlami

KYJEV – Ukrajinskí oligarchovia a podnikatelia začali opúšťať krajinu, využívajúc charterové lety a súkromné ​​lietadlá. Len v nedeľu 13. februára sa z Ukrajiny uskutočnilo asi dvadsať letov, informuje Ukrajinska pravda.

„V nedeľu opustili Ukrajinu Rinat Achmetov a Boris Kolesnikov. Súkromné ​​lietadlo pre päťdesiat ľudí si objednal aj poslanec a milionár Igor Abramovič. Podľa informácií z dvoch zdrojov (Opozičná platforma za život a dvaja nemenovaní ľudia, ktorým bolo ponúknuté odísť) by toto lietadlo malo odviezť príbuzných spolustraníkov, ako aj obchodných partnerov Abramoviča z Kyjeva do Viedne, “píšu noviny. Je tiež potrebné poznamenať, že najmenej osem podnikateľov vrátane poslancov Rady opustilo krajinu skôr.

Hlava štátu Volodymyr Zelenskyj oslovila štátnych zamestnancov a poslancov všetkých úrovní, ktorí z krajiny odišli alebo to v najbližšom období plánujú urobiť. Navrhol, aby sa do dvadsiatich štyroch hodín vrátili na Ukrajinu a „stáli pri svojom ľude”.

“Občania Ukrajiny vás poverili nielen riadením štátu, ale aj jeho ochranou. Je vašou priamou povinnosťou byť v takejto situácii s nami, s ukrajinským ľudom,” zdôraznil Zelenskyj.

Na brífingu po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom sa Zelenskyj vyjadril ešte tvrdšie: „Myslím si, že by sa mali vrátiť, inak musíme všetci ako štát, ako vedenie urobiť závery. .”

Šéf frakcie proprezidentskej strany Sluha ľudu v ukrajinskom parlamente David Arachamia chcel zakázať poslancom a úradníkom vycestovať z krajiny na základe stanného práva.

Podľa neho „dnes alebo zajtra“ predloží Najvyššej rade návrh zákona, podľa ktorého v prípade výnimočného stavu alebo stanného práva budú mať funkcionári všetkých kategórií a ľudoví poslanci zákaz vycestovať do zahraničia. „Vzhľadom na to, čo sa teraz deje a že poslanci odchádzajú, pretože sa boja, je potrebné zahrnúť aj pravidlo o zbavení ich mandátu,“ vyzval Arachamia.