Odchod Veľkej Británie bez dohody drahý špás

Straty, ktoré môžu mať britské spoločnosti z odchodu z Európskej únie, môžu dosiahnuť 348 miliónov libier (455 miliónov dolárov), píše Bloomberg. Takéto vyhliadky čakajú na Londýn v prípade, že sa Brexit uskutoční bez dohody s Bruselom.

Podľa agentúry vynaloží Royal Bank of Scotland najväčšie výdavky – 100 – 150 miliónov libier (130 – 196 miliónov dolárov). Tieto peniaze budú vynaložené na získanie novej licencie, ktorá umožní pracovať v EÚ, podľa Britov, to nebude fungovať, a na prevod majetku do Amsterdamu.

Nasleduje ďalšia banka – HSBC. On už strávil 179 miliónov dolárov na “pohotovostné plánovanie” (otvorenie nových pobočiek a získanie nových licencií).

Na treťom mieste je farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ktorá už na prípravu Brexitu vynaložila 40 miliónov dolárov. Zorganizovanie testov v EÚ, prevod licencií a príprava na nové colné dohody ju stoja v rovnakej výške.

Aj autori štúdie zaznamenali poisťovňu Lloyd’s Hiscox (15 miliónov dolárov), inžiniersku spoločnosť Babcock (13 miliónov USD) a leteckú spoločnosť EasyJet (11,8 milióna). Ten musel otvoriť nové sídlo v Rakúsku.

Spočiatku, Brexit mal byť 29. marca 2019, potom sa termín preložil niekoľkokrát. Začiatkom apríla sa Londýnu podarilo dohodnúť s Bruselom na odklade do 31. októbra. Počas tejto doby budú zmluvné strany musieť vypracovať vzájomne prijateľnú dohodu, ktorá vyhladí dôsledky odchodu z EÚ z EÚ. V opačnom prípade bude verzia Brexit použitá bez dohody.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.