WHO radí: čoraz menej médií a sociálnych sietí

ŽENEVA –  Po dlhej dobe z dôvodu epidémie koronavírusov panuje vo svete neistota. Zdá sa, že správy o dôsledkoch tejto “súčasnej metly ľudstva” sú nekonečné. Súčasná situácia nemôže ovplyvniť duševný stav ľudí, najmä tých, ktorí trpia rôznymi duševnými poruchami. Ako chrániť svoju psychiku?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uverejnila množstvo odporúčaní, ktoré odborníci a používatelia sociálnych sietí veľmi dobre prijali.  Strach zo straty kontroly situácie a nezvládania sa s ňou je hlavným dôvodom mnohých duševných odchýlok a najmä úzkosti. “Úzkosť začína, keď človek nevie, čo má očakávať, obavy o budúcnosť a myslí si, že sa niečo stane. Práve tieto pocity vyvoláva situácia s koronavírusom,” súhlasí Rosy Weatherly z charitatívnej mysle.

Podľa odborníkov ľudia, ktorí už dlho trpia duševnými poruchami, potrebujú v dnešnej dobe ďalšiu pomoc, ale o ich stav by sa mal určite postarať každý.

Čítajte si menej správ a starostlivo si vyberte zdroje

Obmedzte čas, ktorý trávite čítaním a zobrazovaním informácií, ktoré vás nemajú pozitívny vplyv. Skontrolujte správy iba v konkrétnych časoch.

Vzhľadom na veľký počet falzifikátov v mediálnom priestore získavajte informácie iba z dôveryhodných zdrojov, ako sú vládne stránky a národné zdravotnícke stránky.

Oddýchnite si od sociálnych sietí a zablokujte všetko, čo vás znepokojuje

Vypnite upozornenia pre kľúčové slová, ktoré vás dovedú do hĺbky diskusie, zablokujte alebo zrušte odber účtov, ktoré na vás kladú nežiaduce témy.

Blokujte skupiny na WhatsApp, príspevky na Facebooku a akékoľvek ďalšie zdroje, ktoré vás znepokojujú.

Umývajte si ruky, ale nebuďte príliš horliví

Opakované odporúčania môžu byť ďalším spúšťačom zhoršenia stavu u ľudí s mentálnymi poruchami. Napríklad pri pandémii koronavírusov sa odporúča umývať si ruky. Obzvlášť ťažké je, aby tí, ktorí trpia úzkosťou, neustále počúvali túto radu, takže sa obávajú.

Stýkať sa s ľuďmi

Počet ľudí, ktorí sa ocitnú izolovane, sa bude zvyšovať, takže skontrolujte, či ste správne napísali telefónne čísla a e-mailové adresy ľudí vo vašom okolí.

Urobte si čas, keď budete každý deň zisťovať vzájomný stav zdravia a budete v kontakte s ostatnými.

Ak sa ocitnete v izolácii, postupujte podľa zvyčajných postupov, ale každý deň sa snažte robiť veci inak.

Robte veci, na ktoré ste mali doteraz čas, prečítajte si knihu, na ktorú ste nemali čas. Výsledkom je, že dva týždne izolácie môžu byť celkom produktívne.

Vyvarujte sa psychickému vyčerpaniu

Môžeme očakávať ďalšie týždne alebo dokonca mesiace pandémie, a podľa odborníkov z organizácie Mind je veľmi dôležité dostať sa von do krajiny a získať čo najviac slnečného svetla.

Venujte sa športu, dobre sa najedzte a pite dostatok vody.

Pokúste sa rozpoznať neistotu a úzkosť, len čo sa vkradne do vašich myšlienok-

Nerobte nič zbytočné, nerobte si starosti. Zastavte sa a urobte hlboký výdych.

Pokúste sa presvedčiť, že myšlienky a pocity, ktoré vás prepadli, sú dočasné. Vaše hodnotenie situácie je subjektívne.

Povedzte si, že úzkosť prebehne čoskoro, nenechajte sa jej  rozvíjať sa.

Zamerajte sa na okamih, pretože práve teraz je všetko v poriadku

Sústreďte sa na to, čo vidíte, čo počujete, čo cítite.

Potom vráťte svoje myšlienky k tomu, čo ste robili, až kým sa vo vás neobjaví strach, a pokračujte v svojej činnosti.