WHO: príkladom boja s vírusom stratégia Švédska, kľúčom je dôvera medzi obyvateľstvom a vládou
NEW YORK – David Nabarro, špeciálny vyslanec Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre COVID -19, si myslí, že iné krajiny by si mali zobrať za vzor mäkký prístup Švédska pri riešení problémv s koronavírusom. Kľúčom boja proti virusu je podľa neho dôvera medzi vládou a obyvateľstvom. Povedal to v diskusii v rozhlasovej stanici Magic.
Stratégia Švédska pri zavádzaní mäkkých obmedzení v boji s pandémiou koronavírusovej infekcie musí byť vzrorom pre iné krajiny v dlhodobej perspektíve. Vyhlásil to špeciálny vyslanec Svetovej zdravotníckej organozáćie (WHO) doktor David Nabaroo v rozhovore pre novozélandské rozhlasovú stanicu Magic.
Podľa Davida Nabarro, kľúčom k víťazstvu nad COVID-19 je dôvera medzi vládou a obyvateľstvom. Ako príklad uviedol Švédsko, kde “vláda bola schopná dôverovať obyvateľstvu, a spoločnosť bola schopná dôverovať vláde.”
Prístup vlády európskej krajiny v boji s rozširovaním koronavírusu Nabarro pomenoval za správne a verne vnímaný obyvateľstvom. Štokholm sa podľa neho spoľahol na uvedomelosť obyvateľstvaa nezačala zavádzať tvrdé opatrenia. Tjeto politiky by sa mali krajiny pridŕžať aj v budúcnosti.
Podľa názoru špeciálneho vyslanca WHO, tvrdá karenténa je “hrubým nástrojom”, ktorý udiera po príjmoch obyvateľstva amalých podnikov.
V júli tohto roku novozélanský profesor Michael Baker vyhlásil, že Švédsko urobilo chybu, keď sa zrieklo zavedenia úplnej karantény. Konanie vlády bolo založené na dvoch hypotézach. Prvou bolo ochrana najzraniteľnejších skupín občanov. Druhou bolo zíśkanie obyvateľstvom kolektívnej imunity. Obe hypotézy boli podľa Michaela Bakera nesprávne.
Experti, s ktorými hovoril Bloomberg, prišli k záveru, že švédska ekonomika mala väčší úžitok z odmietnutia tvrdých reštriktívnych opatrení vo februári až máji 2020.
Podľa experta firmy Capital Economics Davida Oxleyho sa očakáva, že HDP krajiny poklesne približne o 7%, zatiaľ čo ekonomiky ostatných európskych krajín vykazujú pokles až o 30%.
David Nabarro je v súčasnosti spoluriaditeľom, od polovice roku 2001, a predsedom oddelenia globálneho zdravia na Inštitúte globálnych inovácií v zdravotníctve, Imperial College v Londýne. Je strategickým riaditeľom švajčiarskeho sociálneho podniku 4SD (Skills Systems and Synergies for Sustainable Development), ktorý vznikol v roku 2017, trénuje a inštruuje vodcov v oblasti udržateľného rozvoja. Od júna 2018 organizuje David dialógy o potravinových systémoch ako príspevok k transformácii potravinových systémov: za posledných 18 mesiacov zapojili viac ako 1700 vedúcich na 29 miestach. Od júla 2018 David prispieval k prípravám na samit OSN o zmene klímy v septembri 2019. David je spolupredsedom fóra pre zmenu podnebia a zdravie, ktoré ukončí svoju prácu na Svetovom inovačnom samite o zdraví, november 2020. Od marca 2020 je David menovaný za osobitného vyslanca generálneho riaditeľa WHO pre COVID-19.