Vznikne svetový automobilový gigant Stellantis

PARÍŽ /  RÍM – Akcionári  taliansko-amerického koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francúzskeho výrobcu automobilov PSA Group, majiteľa Peugeot a Citroen, schválili spojenie firiem.

Ako napísala tlačová agentúra Associated Press (AP), súhlas akcionárov je posledným krokom pred fúziou a tým, že vznikne nová firma. Dostane názov Stellantis. 

Bude štvrtou najväčšou automobilovou firmou na svete. Ročne bude vyrábať 8,7 milióna automobilov. Spojenie ušetrí firmám ročne viac ako 3,7 mld. USD, o ktorých hovorili na začiatku rokovaní o spojení koncom roku 2019.

Na čele novej spoločnosti bude výkonný riaditeľ skupiny PSA Carlos Tavares. Bude mať tiež rozhodujúci hlas v 11-člennej správnej rade, píše agentúra. Tlačová správa pripomína, že spojenie by malo byť ukončené 16. januára. S akciami novej spoločnosti sa bude obchodovať na burzách v Miláne, New Yorku a Paríži. Na európskej platforme sa objavia 18. januára, na americkej – o deň neskôr. Po oznámení schválenia dohody akcionármi akcií FCA a PSA sa zvýšila ich hodnota. Na konci decembra 2020 dostali spoločnosti súhlas s dohodou od Európskej komisie. Podpis záväznej dohody o zlúčení spoločností Fiat Chrysler a PSA sa stal známym v decembri 2019. Fiat Chrysler vlastní značky Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Jeep, Lancia, Ram Trucks a PSA vlastní Peugeot, Citroen, DS, Opel a Vauxhall. Viac z novej aliancie automobilov predávajú spoločnosti Volkswagen, Nissan-Renault-Mitsubishi a Toyota Motor.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.