Na kríze vírusu najviac zarobila firma Zoom

NEW YORK –  Spoločnosti, ktoré poskytujú videokonferenčné služby, a najmä spoločnosť Zoom, sa stali jedným z hlavných príjemcov ziskov z koronavírusovej krízy.

Zoom umožňuje veľkému počtu osôb komunikovať prostredníctvom videa, a preto ju využívajú podniky, univerzity a vzdelávacie inštitúcie v súvislosti s masívnym prechodom na udalenku. Pre mnoho ľudí izolovane sa takéto služby stali príležitosťou na získanie aspoň nejakého príjmu. Napríklad predstavitelia mikropodnikov a samostatne zárobkovo činných osôb: psychoterapeuti, sprievodcovia, lektori a učitelia jogy začali aktívne využívať aplikáciu Zoom. Zvýšený dopyt umožnil spoločnosti Zoom nastaviť osobné záznamy v dňoch, keď index Dow Jones zaznamenal najhorší pokles od roku 1987.

Počet stiahnutí aplikácie počas koronavírusu sa viac ako zdvojnásobil, rovnako ako cena za akciu. Ak v januári boli náklady na papier Zoom približne 68 dolárov, potom od 14. mája sa obchoduje nad 167 dolárov. V apríli akcie spoločnosti krátko stúpli na rekordných 169 dolárov. Trhová kapitalizácia sa v priebehu niekoľkých dní zvýšila o desiatky percent a dosiahla 49 miliárd. Dokonca ani bezpečnostný škandál, keď videozáznamy súkromných hovorov prenikli do siete, nezabránil zväčšeniu Zoom. Akcie spoločnosti síce klesli v negatívnych správach, ale potom sa opäť vrátili k rastu.