Volvo vlastní čínska Geely Automobile Holdings Ltd

Geely Automobile Holdings Limited, čínsky: 吉利 – Jili, SEHK: 0175, je jednou z najväčších čínskych automobilových spoločností.

Materskou spoločnosťou je diverzifikovaná skupina Geely Holding Group, založená v roku 1986. Ústredie je v Hangzhou, provincia Zhejiang. Geely vlastní deväť tovární nachádzajúcich sa v Číne v mestách Linghai, Ningbo, Luikao, Shanghai, Lanzhou, Xiangtan, Jinan, Chengdu a Cixi. Geely má tiež sieť inštitúcií vyššieho vzdelávania na školenie svojich zamestnancov, niekoľko výskumných centier v Číne a Švédsku a tiež dizajnérske štúdiá v Barcelone a Los Angeles.

V roku 2013 sa Geely umiestnila na 19. mieste najlepšej ázijskej spoločnosti podľa Forbes a na 220. mieste v roku 2019 v zozname Fortune Global 500 z 500 najväčších svetových spoločností podľa Fortune[1] a je uznávaná ako jeden z „najinovatívnejších podnikov v Číne. Geely za rok 2013 vyrobilo viac ako 30 modelov áut pod tromi značkami (Emgrand, Gleagle a Englon) s motormi od 1,0 do 2,4 litra, s manuálnou a automatickou prevodovkou. V roku 2019 bola kapitalizácia spoločnosti 8,4 miliardy dolárov. V roku 2014 spoločnosť opustila používanie podznačiek, zatiaľ čo v mnohých krajinách vrátane Ruska sa značkové autá naďalej predávali pod rôznymi značkami. Mottom spoločnosti je Happy Life, Geely Drive! (Šťastný život, Geely Hýb Sa!)

 

V roku 1984 založil Li Shufu Zhejiang Huangvan Shiqu Refrigerator Company, spoločnosť na výrobu chladiacich a chladiacich komponentov, v roku 1986 premenovanú na Zhejiang Huangvan Beijihua Refrigerator Company[6]. Vzhľadom na to, že v roku 1989 vstúpili do platnosti nové predpisy, ktoré vyžadovali licenciu na výrobu chladničiek v Číne, bolo rozhodnuté začať s výrobou stavebných a dokončovacích materiálov.

Spoločnosť bola opäť premenovaná na Zhejiang Taizhou Geely Decoration Ltd[6]. Od roku 1992 začala Geely na základe licencie vyrábať motocykle, skútre a komponenty pre ne, nadviazala partnerstvá s japonskou Hondou, ale už v roku 1994 sa spoločnosť stala lídrom vo výrobe skútrov a začala montovať vlastné motocykle. Do roku 1996 Geely vyrobila viac ako 200 000 motocyklov a skútrov. V roku 1997 Geely uvádza na trh prvý motor skútra navrhnutý a zostavený čínskymi inžiniermi.

 

Geely Beauty Leopard (Leading, Meirenbao or Mybo)

Motocykle a skútre Geely sa vyrábajú dodnes a sú žiadané predovšetkým v Číne. V júni 1997 sa Geely stala prvou súkromnou automobilkou v Číne a už v roku 1998 sa začala výroba automobilov hatchbackom Haoqing SRV postaveným na platforme G100 Daihatsu Charade. Do konca roka boli na dopravníku aj ďalšie modely rodiny HQ. V roku 2000 bola spustená platforma Geely Merrie, ale výroba automobilov vo veľkom meradle je možná až v roku 2001.

V roku 2001 Geely získava licenciu na výrobu automobilov a oficiálne sa stáva jedným z prvých súkromných výrobcov automobilov v Číne a modely značky sú publikované v oficiálnom automobilovom katalógu Číny. V roku 2002 Geely začína spolupracovať s juhokórejským Daewoo a talianskou Maggiorou a získava aj Shanghai Maple Automobile (SMA). Geely je jedným z 500 najlepších podnikov v Číne. V roku 2003 sa Geely stáva skupinou spoločností a vzniká Geely Holding Group Co., Ltd.

V tom istom roku bola prvá várka automobilov Geely vyvezená do zahraničia a objem výroby v prvom polroku dosiahol 34 000 kusov. V roku 2003 bol spolu s inžiniermi z Daewoo vyvinutý Beauty Leopard na platforme prvej generácie Toyoty Cynos, ktorá bola verejnosti predstavená ako „prvé čínske športové auto“. V roku 2004 bol do sériovej výroby uvedený o rok skôr predstavený Maple Marindo. Od roku 2005 sú akcie Geely kótované na hongkonskej burze cenných papierov (0175 HK) a zároveň Geely aktualizuje hatchback Haoqing a predstavuje ho spolu s ďalšími modelmi Merrie a Uliou na IAA’2005 vo Frankfurte. Autosalón. V Európe nevzbudili vážny záujem, no Geely sa mohli hlásiť k sebe a k svojim zámerom. V tom čase sa autá Geely vyvážali na trhy Afriky, východnej Európy, Stredného východu, Strednej a Južnej Ameriky. V roku 2006 Geely predviedla svoje modely na medzinárodnom autosalóne v Detroite.

Geely Emgrand EC7

V tom istom roku predstavili vlastnoručne vyvinutú automatickú prevodovku a benzínový motor JL4J18 so zdvihovým objemom 1 liter a maximálnym výkonom 57 kW (78 k). V rovnakom čase Geely získala 19,97% podiel v britskom Manganese Bronze Holdings zaoberajúcom sa dizajnom, vývojom a výrobou taxíkov a podpísala aj dohodu o spoločnom podniku. V roku 2006 sa začína export automobilov pod značkou Shanghai Maple. Od roku 2007 s malou sériou 300 autosúprav začala SKD montáž automobilov Geely na Ukrajine v závode KrASZ v súlade s dovoznou zmluvou medzi skupinou spoločností AIS a Geely. Zároveň sa v závode AMUR v Rusku začala montáž automobilu Geely (CK) Otaka. V roku 2007 vyrobila Geely 181 517 vozidiel.

V roku 2008 sa Geely MK a Geely FC začali dodávať do Ruska na základe dohody o výhradnej distribúcii podpísanej medzi Geely a Red Dragon (špeciálne ju vytvoril Rolf na dovoz a predaj čínskych áut v Rusku). Na druhej strane sveta, v rámci severoamerického medzinárodného autosalónu v Detroite (USA) NAIAS 2008, Geely predstavila svetu ďalší aktívny bezpečnostný systém BMCS (Blow-out Monitoring and Braking System  – systém monitoruje tlak v pneumatikách v reálnom čase a v prípade náhleho pádu sa aktivuje automatické núdzové brzdenie). Geely vyvíja tento systém od roku 2004.

 

V roku 2008 spoločnosť začína zvládať výrobu dvojpalivových vozidiel schopných pohonu zemným plynom a metanolom na základe modelu Geely (LC) Panda dokončuje vývoj svojho prvého elektromobilu Geely LC-E. Nasledujúci rok, 2009, na základe zmluvy so skupinou Yulon začínajú spoločnosti spoločnú výrobu elektrických vozidiel. Geely tiež uzatvára strategickú dohodu so spoločnosťou Shell o používaní mazív spoločnosti pri výrobe a údržbe vozidiel.

V roku 2009 Geely získala austrálsku spoločnosť Drivetrain Systems International Pty Ltd. (DSI). V tom istom roku Geely kúpila 100% podiel v Volvo Cars od Fordu za 1,8 miliardy dolárov. K podpisu zmluva o konečnom predaji sa uzavrela 28. marca.2010. Transakcia bola dokončená 2. augusta 2010. Zároveň, na základe dohody medzi Geely a Yulon Group, táto skupina uvádza na trh model Geely (LC) Panda pod značkou Tobe M’Car na Taiwane a vo Vietname. Na autosalóne v Pekingu v roku 2010 spoločnosť Geely predstavila novú stratégiu vývoja a tri nové podznačky: Emgrand, Gleagle a Englon.

Nasledujúci rok bol Geely Emgrand EC7 prvým čínskym autom, ktoré získalo 4 hviezdičky v nezávislých nárazových testoch EuroNCAP[10], pričom predtým získalo 5 hviezdičiek v nárazových testoch C-NCAP. V Rusku v roku 2011 Red Dragon, ktorý fungoval na základe zmluvy o výhradnej distribúcii, nahradili priamo zástupcovia Geely zastúpení Geely Motors LLC a spúšťajú predaj dvoch modelov: Geely MK a Geely MK Cross, ktoré sa vyrábajú v podniku Derways v Karače-Čerkesii.

Geely (CD) Zhongguolong.

V  Bielorusku bolo podpísané memorandum o spolupráci medzi Geely a Ministerstvom priemyslu Bieloruska, na základe ktorého vzniká spoločný podnik BelGee. V roku 2012 bolo podpísané memorandum o transfere technológií medzi Geely a Volvo Cars a Geely je podľa Fortune zaradené aj do zoznamu 500 najväčších spoločností na svete Fortune Global 500, kde mu patrí 475. miesto. A v Rusku sa medzitým rozbehla výroba a predaj v tom čase najbezpečnejšieho „čínskeho“ sedanu Geely Emgrand EC7.

Koncom roka 2012 sa Geely stala najväčším exportérom medzi automobilovými spoločnosťami v Číne s predajom 483 000 vozidiel. V roku 2013 Geely získala 100 % podiel v British Manganese Bronze Holdings, premenovala ju na London Taxi Company a otvorila výskumné a vývojové centrum China Euro Vehicle Technology (CEVT) v Göteborgu.

Geely je naďalej na zozname Fortune Global 500 500 najväčších spoločností na svete. V Bielorusku sa v závode BelGee začala výroba automobilov Geely (Geely Emgrand X7, LC-Cross a SC7) metódou SKD a predaj prvého plnohodnotného crossoveru bieloruskej výroby značky Emgrand X7 a Geely GC6. sedan vyrábaný spoločnosťou Derways začínajú v Rusku.

V roku 2014 spoločnosť mení stratégiu rozvoja a odmieta používať podznačky Emgrand, Gleagle a Englon. Ďalej má spoločnosť v úmysle vyvinúť jedinú značku Geely a teda všetky nové modely budú vyrábané pod značkou Geely a s novým logom zdedeným po podznačke Emgrand, avšak v inom farebnom prevedení. Zároveň sa v iných krajinách vrátane Ruska autá Geely naďalej predávajú pod rôznymi značkami.

Okrem toho Geely kupuje britský startup na výrobu elektrických vozidiel Emerald Automotive. Koncom roka Geely predstavuje svetu nový 1,3-litrový preplňovaný benzínový motor s maximálnym výkonom 98 kW (133 k), ktorý spoločnosť Geely vyvinula a ktorý je uznávaný ako jeden z najlepších čínskych motorov roku 2014, ako aj celý rad nových produktov: vlajkový sedan Geely GC9, aktualizovaný líder predaja Geely Emgrand EC7 a aktualizovaný Geely (GC7) Vision.

Na konci roka 2014 Geely stúpa v zozname 500 najväčších spoločností na svete „Fortune Global 500“ podľa Fortune a zaujíma 466. miesto[1] a sedan Geely Emgrand EC7 sa stáva najpredávanejším čínskym sedanom. , navyše v Číne s výsledkom 165 239 kusov[15] a v Rusku s výsledkom 7789 kusov[15]. V roku 2015 spoločnosť London Taxi Company, ktorú vlastní Geely, predstaví novú generáciu kabín TX5[16] a crossover Geely Emgrand X7 prešiel náročnými testami[17] v podmienkach ďalekého severu, v zime, keď pokryl 24 000 km dlhú trasu z Minska do Magadanu a späť bez akýchkoľvek porúch.

Od roku 2016 je montáž automobilov Geely v závode Derways v Karačaj-Čerkesku prerušená a v prvej polovici roka Geely uvádza na ruský trh aktualizovaný crossover Geely Emgrand X7 a sedan Geely Emgrand7 už pod novým singlom. značka, ktorej montáž SKD bola založená v Bielorusku v závode BelGee“. Na jar 2016 Geely spolu s Volvom oznámili vytvorenie novej automobilovej značky, ktorá bola na začiatku jednoducho označená písmenom „L“. Prvým autom novej značky bol crossover postavený na sľubnej švédsko-čínskej modulárnej platforme CMA.

V septembri 2016 sa autá Geely ako kolóna a sprievodné vozidlá zúčastňujú summitu G-20 (Big Twenty) v Hangzhou. Na rovnakom mieste v Hangzhou sa po veľkej prezentácii, na ktorú boli pozvaní hostia z Ruska, Ukrajiny a Sudánu, spustí predaj piatej generácie bestselleru radu Geely, sedanu Geely Emgrand GL (FE-5).

V októbri 2016 sa v Göteborgu uskutočnila prezentácia novej značky Lynk & CO a prvého crossoveru značky 01. Predaj auta sa plánuje v Číne od roku 2017; od roku 2018 – v USA a Európe.

V roku 2017 Geely kúpila 51% podiel vo výrobcovi športových áut Lotus Cars od malajského holdingu Proton.

Čínsky holding Geely kúpil 28. decembra 2017 od investičnej spoločnosti Cevian Capital 8,2 % podiel vo švédskom výrobcovi nákladných áut AB Volvo.

V roku 2018 Geely stúpa v rebríčku Fortune Global 500 500 najväčších spoločností na svete podľa Fortune a je na 267. mieste.

V roku 2019 spoločnosť predstavila cross-kupé Geely Xingyue, ktoré je vybavené 238-koňovým preplňovaným motorom Volvo VEP4 2.0TD T5, ktorý je spárovaný s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá prenáša krútiaci moment 350 Nm na všetky štyri kolesá. V Rusku sa cross-kupé môže objaviť až v roku 2020.

Vo februári 2020 spoločnosť oznámila predaj nového subkompaktného crossoveru Geely Icon, ktorý je vybavený novou technológiou čistenia vzduchu v aute.

Od roku 2013 sú všetky spoločnosti v skupine riadené spoločnosťou Zhejiang Geely Holding Group Company Limited, ktorá zahŕňa: Geely Automobile Holdings Limited, Geely Automobile, London Taxi Company (predtým Manganese Bronze Holdings), Volvo Personvagnar AB a Drivetrain Systems International. Zároveň 100 % akcií London Taxi Company, 100 % akcií Volvo Personvagnar AB a 1 % akcií Geely Automobile vlastní a prevádzkuje priamo Zhejiang Geely Holding Group Company Limited.

Geely Automobile Holdings Limited zase vlastní 99 % akcií Geely Automobile a 100 % akcií Drivetrain Systems International. V Geely Automobile Holdings Limited vlastní Zhejiang Geely Holding Group Company Limited iba 45,43 % akcií; 54,57 % akcií je verejne obchodovateľných na hongkonskej burze cenných papierov.

H

Hongkongská burza cenných papierov. Fotografia: www.chinadaily.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.