Volvo postaví na Slovensku podnik na výrobu áut

BRATISLAVA – Volvo Cars informovalo, že vybuduje tretí výrobný závod v Európe. Nový závod predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur. Nachádzať sa bude blízko Košíc. Tam bude využívať dobre rozvinutú sieť dodávateľov v automobilovom priemysle.

Ide o piaty autombilový závod v Slovenskej republike.

V  rokoch 2023 až 2027 Volvo na Slovensku preinvestuje skoro dve miliardy eur. Na východnom Slovensku bude Volvo vyrábať iba elektromobily a so sériovou výrobou by mali začať v roku 2026. Ročne vyrobia v podniku 250 tisíc elektromobilov. Vytvorí sa  13 000 pracovných miest. V  závode bude pracovať 3300 ľudí.

Spoločnosť Volvo Cars dnes oznamuje, že založí tretí výrobný závod v Európe, čo spoločnosti umožní uspokojiť neustály dopyt svojich zákazníkov po elektrických autách a využiť potenciál budúceho rastu.

Nový najmodernejší závod bude klimaticky neutrálny a bude vyrábať iba elektrické autá, čo podporuje ambíciu spoločnosti stať sa plne elektrickým do roku 2030 a klimaticky neutrálnym do roku 2040 a pokračovať v rozširovaní svojej globálnej výrobnej kapacity, aby zodpovedala jej rastovým ambíciám.

Zvolením Slovenska ako miesta pre svoj nový závod spoločnosť Volvo Cars vytvára európsky trojuholník výroby pokrývajúci jej najväčší predajný región – dopĺňa závod v Gente (Belgicko) v západnej Európe a závod Torslanda (Švédsko) v severnej Európe.

Nové zariadenie predstavuje investíciu vo výške približne 1,2 miliardy EUR (1). Bude sa nachádzať v blízkosti Košíc, vo východnej časti Slovenska, kde bude ťažiť z dobre vybudovaného dodávateľského reťazca pre automobilový priemysel, keďže sa stane piatym automobilovým závodom v krajine.

Spoločnosť Volvo Cars má ambíciu posunúť sa do polovice dekády k ročnému predaju 1,2 milióna áut, ktorý má za cieľ splniť celosvetovú výrobnú stopu zahŕňajúcu Európu, USA a Áziu.

„Máme jasné zameranie na to, aby sme sa do roku 2030 stali čistou značkou elektrickej mobility, čo je v súlade s naším zámerom,“ povedal Jim Rowan, generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Cars. „Expanzia v Európe, našom najväčšom predajnom regióne, je rozhodujúca pre náš posun k elektrifikácii a pokračujúcemu rastu. Som veľmi rád, že môžeme rozšíriť našu výrobnú stopu spoločnosti Volvo Cars na Slovensko a teším sa, že na našej ceste vpred privítame nových kolegov a partnerov.“

„Oceňujem, že spoločnosť Volvo Cars sa rozhodla postaviť svoj nový závod na Slovensku. Nový závod Volvo Cars je pre nás dôležitý, pretože zlepší sociálnu a ekonomickú situáciu v regióne a bude vyrábať výlučne elektromobily, čo poskytuje slovenskému automobilovému priemyslu konkurencieschopnú perspektívu v novej ekologickej ére,“ povedal predseda vlády SR. Slovenská republika, pán Eduard Heger.

„Osobne ma veľmi teší, že Slovensko uspelo v súťaži o túto megainvestíciu, ktorá prinesie rozvoj a množstvo pracovných miest vo východnej časti Slovenska s množstvom priamych aj nepriamych pracovných príležitostí,“ povedal minister hospodárstva SR. Slovenská republika, pán Richard Sulík.

Začiatok výstavby košického závodu je naplánovaný na rok 2023, pričom zariadenia a výrobné linky budú inštalované v priebehu roka 2024. Sériová výroba čisto elektrických vozidiel Volvo novej generácie sa má spustiť v roku 2026.

V súlade s ambíciou spoločnosti Volvo Cars mať do roku 2025 výrobné prevádzky neutrálne z hľadiska klímy, závod bude využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Bude tiež navrhnutý tak, aby bol lídrom v oblasti udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektromobilov s optimalizovaným usporiadaním a logistickým tokom, pričom cieľom spoločnosti Volvo Cars je dosiahnuť najvyššie globálne štandardy v oblasti energetickej a environmentálnej účinnosti.

Pokiaľ ide o lokalitu, Košice ponúkajú dobré logistické a dopravné spojenie so zvyškom Európy a prístup k dobrej dodávateľskej základni. Kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o umiestnení závodu v Košiciach boli aj stimuly, ktoré ponúkla slovenská vláda.

Zariadenie je určené na výrobu až 250 000 áut ročne a očakáva sa, že v regióne poskytne niekoľko tisíc nových pracovných miest. Lokalita tiež umožňuje ďalšie rozširovanie závodu v budúcnosti.

„Tešíme sa na privítanie nových členov v tíme Volvo Cars Košice a globálnej rodine Volvo Cars, ako aj na nadviazanie nových spoluprác a partnerstiev v regióne,“ povedal Javier Varela, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Volvo Cars. “Bude to moderné pracovisko v modernom závode, ktorý sa sústreďuje na udržateľnosť a bezpečnosť.”

Založenie závodu v Košiciach predstavuje prvý nový európsky výrobný závod pre Volvo Cars za posledných takmer 60 rokov. Závod Torslanda bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo továreň v Gente nasledovala o rok neskôr. Spolu môžu tieto zariadenia vyrobiť 600 000 áut ročne.