Čo týždeň dal: recesia stále ešte nevyhrala

NEW YORK – Napriek nepriaznivým hodnotám makroekonomických indikátorov a negatívnym informáciám z trhu v podobe rekordného kvartálneho aj polročného prepadu, nie je stále jednoznačné očakávanie recesie svetových ekonomík na trhoch badateľné.

V pondelok akcie po minulotýždňovom silnom raste klesli, pričom investori v posledných dňoch štvrťroka znovu balansovali svoje portfóliá. Na začiatku týždňa, ktorý sa mal podľa očakávaní vyznačovať nestálosťou trhu, mal S&P 500 počas väčšiny dňa problém nájsť smer. Technologicky náročný index Nasdaq 100 nedosiahol výnos, keďže výnosy štátnej pokladnice stúpli. Náladu obchodníkov ovplyvnila súhra faktorov – od agresívneho zvýšenia úrokovej sadzby až po hroziace obavy z recesie a znepokojujúce údaje o inflácii. „Tento týždeň bude veľa správcov fondov vyvažovať svoje portfóliá, čo by mohlo znamenať väčšiu volatilitu,“ povedal Fawad Razaqzada, analytik trhu v City Index a Forex.com. „Vsádzanie na dno medvedieho trhu by mohlo byť nákladnou chybou, zatiaľ čo predaj nakrátko nie je taký lukratívny ako v prípade, keď boli trhy vyššie.“ Podľa analytikov sa trh neotočí, kým sa nepotvrdí, že sa USA vyhli recesii.

V utorok nastal prepad veľkých technologických akcií, ktorý výrazne zavážil na širšom trhu, po tom, ako správa ukázala, že Američania začali byť menej optimistickí, pokiaľ ide o vyhliadky ekonomiky. Obchodníci boli konfrontovaní s nepriaznivým vývojom trendu po znepokojujúcej štatistike o dôvere spotrebiteľov. Miera očakávaní, ktorá odráža šesťmesačný výhľad, padla na takmer desaťročné minimum. Bezútešné čísla prichádzajú v čase, keď analytici zostávajú optimistickí, pokiaľ ide o zisky spoločností, pričom sú stále odhady čistej marže pre spoločnosti z indexu S&P 500 sú stále rekordne vysoké. Štvrťročné vyvažovanie portfólií aj dnes podporilo volatilitu. Nasdaq 100 klesol o viac ako 3 %, pričom ho ťahali dole giganti ako Amazon a Tesla. Americké štátne dlhopisy a dolár vzrástli. Pre stratégov Goldman Sachs Group Inc. sú prognózy marží príliš optimistické a vystavujú akcie riziku ďalších strát, keď analytici znížia svoje odhady. Akcie podľa nich stále neodrážajú vplyv potenciálnej recesie, pričom hrozí, že očakávania zisku budú revidované nižšie. Predstavitelia Federálneho rezervného systému znížili riziko, že sa americká ekonomika prepadne do recesie, aj keď zvýšia sadzby, pričom budúci mesiac bude na stole ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov.

V stredu mal akciový trh opäť problém nájsť smer, nenastali žiadne významné poklesy ani zisky, pričom obchodníci hodnotili komentáre šéfov centrálnych bánk o výhľade ekonomiky a úrokových sadzbách. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že USA sú v „silnej kondícii“ a „dobre pripravené na to, aby odolali hrozbám prísnejšej menovej politiky“, čím sa snažil upokojiť obavy investorov čakávajúcich, či sa ekonomika USA dostane do recesie. Zopakoval záväzok znížiť infláciu a dodal, že tento proces pravdepodobne spôsobí určité „škody“ na ekonomike. Powell hovoril v paneli s prezidentkou Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovou a guvernérom Bank of England Andrewom Baileym. Zo správ amerických spoločností bola dôležitá informácia, že firma Carnival Corp. klesla, keď analytici z Morgan Stanley varovali, že akciám výletovej a dovolenkovej firmy hrozí, že v prípade ďalšieho znižovania dopytu strata veľkú časť svojej hodnoty. Bed Bath & Beyond Inc. zase prepadla po tom, čo predajca domácich potrieb oznámil neuspokojivé výsledky.

Štvrtkový výpredaj akcií sa prehĺbil po tom, čo slabé údaje o spotrebiteľských výdavkoch podnietili obavy z recesie, pričom index S&P 500 utrpel najkrutejší prvý polrok od 60. rokov minulého storočia. Tento historický prepad znížil mieru vlastného kapitálu za prvých šesť mesiacov o približne 21 % – najviac od roku 1970. Toto však nebola jediná významná udalosť na Wall Street. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov klesli na 3 % z desaťročného maxima 3,5 % v polovici júna, zatiaľ čo dolár mal najlepší štvrťrok od roku 2016. Podľa Grega Marcusa, generálneho riaditeľa UBS Private Wealth Management, bude po drsnom prvom polroku júl kľúčový pre budúce smerovanie trhov v súvislosti so ziskami spoločností, hlavnými makroekonomickými údajmi, o inflácii a stretnutím Fedu. Hovorí, že volatilita pravdepodobne zostane zvýšená, kým nebudú dôkazy, že inflácia sa zmierňuje, riziká recesie ustupujú a geopolitické hrozby klesajú. Ropa utrpela prvý mesačný pokles od novembra, keď OPEC+ dokončil návrat na úroveň ťažby, ktorú znížil počas pandémie koronavírusu. Zlato klesalo už tretí mesiac za sebou. Takmer 60 % pokles Bitcoinu od konca marca bol najväčší od tretieho štvrťroka 2011.

Počas piatku americké štátne pokladničné poukážky po nepeknom prvom polroku prudko vzrástli, keďže slabé ekonomické údaje prispeli k obávam z recesie v rámci agresívnej politiky Federálneho rezervného systému. Výnosy dlhopisov pred pondelkovým sviatkom v USA klesli, pričom päťročná sadzba v jednej fáze klesla o viac ako štvrť percentuálneho bodu. Obchodníci platia najviac od marca, aby sa zabezpečili proti hlbšiemu poklesu 10-ročných výnosov v USA. Index S&P 500 zakolísal, a akcie výrobcov čipov klesali po varovaní o zisku od spoločnosti Micron Technology Inc. Ukazovateľ výroby v USA sa oslabil na dvojročné minimum, po tom ako sa znížili nové objednávky. Ekonómovia JPMorgan Chase & Co. znížili svoj výhľad rastu USA s tým, že hoci sa prognóza „nebezpečne blíži“ k recesii, naďalej sa snažia o ekonomickú expanziu. Futures na plodiny klesli, pričom pšenica klesla na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od pred rusko-ukrajinskou vojnou, pretože narastá obava, že hospodársky prepad by mohol ochromiť dopyt po farmárskych komoditách.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku inflácia v eurozóne, ktorá zrýchlila v júni na 8,6 %, čím prekonala očakávania analytikov, ktoré boli na úrovni 8,3 %, v máji dosiahla úroveň 8,1 %. Nezamestnanosť v eurozóne v máji poklesla o 0,1% na 6,6%. Americká ekonomika sa v prvom štvrťroku 2022 medzi kvartálne znížila o 1,5 %. Predbežné odhady ukázali, že sa ročná miera inflácie v Nemecku v júni 2022 spomalila viac, než sa očakávalo, na 7,6 % zo 7,9 % v máji. Index spotrebiteľskej dôvery vo Francúzsku klesol v júni 2022 na 82 bodov, čo je najnižšia úroveň od júla 2013. Japonská centrálna banka počas svojho júnového zasadania ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 %. Inflácia v Taliansku v júni dosiahla úroveň 8 %, analytici očakávali 7,4 %, pričom v máji rástli spotrebiteľské ceny medziročne o 6,8 %. Osobné výdavky v USA v máji medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čo je doteraz najslabší nárast v tomto roku a po zvýšení o 0,6 % v apríli. Osobný disponibilný príjem v USA v máji vzrástol o 0,5 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, nárast bol rovnaký ako v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s očakávaniami trhu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -1,92 %

DOW JONES:     -1,08 %

NASDAQ:            -3,52 %

DAX:                     -2,83 %

Euro Stoxx 50:   -2,56 %

NIKKEI:                 -3,42 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -19,74 %

DOW JONES:      -14,42 %

NASDAQ:            -29,01 %

DAX:                     -19,34 %

Euro Stoxx 50:   -19,92 %

NIKKEI:                -23,99 %

 

Timotej Lencz, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.