Politik OĽANO Igor Matovič šíril cez reláciu RTVS nepravdivé informácie o firmách MOL a Slovnaft

BRATISLAVA – Politik Igor Matovič v relácii RTVS O  päť minút 12 klamal, keď povedal, že majiteľmi podniku MOL sú oligarchovia.

Akcionármi sú malí, ale veľké, inštitucionálni a investori. Vo voľnom pohybe, či obrate na kapitálov

Oligarchia (Ὀλιγαρχία) je vláda úzkej skupiny (najbohatších) osôb v štáte. Pôvodný význam pojmu pochádza zo starovekého Grécka, kde predstavoval formu vlády, pri ktorej bola pri moci najbohatšia skupina občanov v mestskom štáte. V súčasnosti je oligarchia chápaná ako skupiny najbohatších a preto najvplyvnejších osôb v štáte. Moc oligarchov nemusí byť vždy zjavná, môžu konať aj z pozadia. Rodina Igora Matoviča nie je chudobná.

Prečo MOL a Slovnaft? Igor Matovič spojením názvu podniku s pojmom oligarchia vytvára obraz nepriateľa a manipuluje verejnou mienkou. Vytvára tým dojem, že daňou 70 % nezoberie peniaze podniku, ale zlým oligarchom. Tomuto javu sa hovorí manipulácia verejnej mienky. Niekedy sa tomu hovorilo novinárska kačica, dnes sa používajú pojmy nepravda, klamstvo fake a hoax.

Slovenský podnik Slovnaft je súčasťou medzinárodného podniku MOL Group so sídlom v Maďarsku. S jej akciami sa obchoduje na Varšavskej burze cenných papierov. Pozri bližšie informácie o akciách v servise Market Watch tu.

Podľa nadnárodnej tlačovej agentúry Bloomberg cena jednej akcie je 3, 32 EUR a stúpla. Návratnosť akcie podľa pomeru cena akcie, zisk na jednu akciu Price / Earnings (P/E) Ratio je 3, 15. To je nepriamy ukazovateľ návratnosti akcie. Znamená to, že ak si niekto kúpi akcie, ich hodnota sa im vráti za 3, 15 roka.  Dividendy boli 11,7 % z menovitej hodnoty akcie 1000 forintov (HUF).

Zopakujeme si. Firmu Magyar Olaj és Gázipari Részvénytársaság alebo MOL nevlasnia miestni oligarchovia, ale domáci, či zahraniční veľkí  a drobní akcionári. Vyplýva to z výročnej správy firmy za rok 2021.

MOL Plc. Magyar OLaj-és Gázipari Részvénytársaság, maďarská  firma, bežne známa aj ako Skupina MOL, je maďarská nadnárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Členmi Skupiny MOL sú okrem iného chorvátske a slovenské bývalé štátne ropné a plynárenské spoločnosti, INA a Slovnaft.

Základné imanie spoločnosti predstavuje 102 428 682 578 HUF, čo predstavuje 819 424 824 kusov kmeňových akcií na meno série „A“ s nominálnou hodnotou 125 HUF a 578 kusov kmeňových akcií na meno série „C“ s nominálnou hodnotou 1 000 HUF za jeden kus. prioritná akcia s hlasovacím právom série „B“ s nominálnou hodnotou 1 000 HUF, ktorá oprávňuje jej držiteľa na prednostné práva, ako je uvedené v týchto stanovách. Podiel série “B” vlastní maďarská vláda.

Akcionári firmy sú zo Severnej Ameriky, Veľkej Británie a Írska, z kontinentálnej Európy, Poľska, Japonska, Číny, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Kuvajtu.

Akcionármi MOL Group boli vo februári tohto roku nasledovné subjekty.

Prameň: www.molgroup.info

MOL je vertikálne integrovaná firma a pôsobí vo všetkých oblastiach ropného a plynárenského priemyslu, vrátane prieskumu a výroby, rafinácie, distribúcie a marketingu, petrochémie, výroby energie, obchodu a maloobchodu.

Od roku 2021 má MOL prevádzky vo viac ako 30 krajinách po celom svete, zamestnáva 25 000 ľudí, má 2 000 čerpacích staníc v deviatich krajinách , hlavne v strednej a východnej Európe, pod šiestimi značkami a je lídrom na trhu v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. a Bosne a Hercegovine. Následné prevádzky MOL v strednej a východnej Európe vyrábajú a predávajú produkty, ako sú palivá, mazivá, aditíva a petrochemické produkty. Najvýznamnejšie oblasti pôsobenia spoločnosti sú stredná a východná Európa, južná Európa, Severné more, Stredný východ, Afrika, Pakistan, Rusko a Kazachstan. Pracovný jazyk vo firme je angličtina.

MOL Group je akciová spoločnosť a nadnárodný koncern so sídlom v Maďarsku pôsobiaci v priemysle spracovajúcom ropu, zemný plyn a LNG. Spoločnosť vlastní 3 rafinérie, 2 petrochemické podniky a každý deň vyprodukuje asi 120 tisíc barelov ropy pričom počet krajín v ktorých spoločnosť pôsobí presahuje 30.

Veľmi veľa hovorí a píše o podniku Slovnaft poslanec OĽANO Peter Kremský. Je to najmä negatívna interpretácia činnosti podniku. Vyhľadávač Google ukazuje na 3000 citátov jeho výrokov. Peter Kremský začínal svoju kariéru v podniku Siemens. Neskôr pracoval v týždenníku Trend a denníku Sme. Bol aj výkonným riaditeľom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Dnes je poslancom za politickú stranu OĽANO.