Ukrajina dá Gazpromu zľavu na prepravu

Ukrajina ponúka Gazpromu 50-percentnú zľavu na tranzitné dodávky plynu do Európy nad 40 miliárd kubických metrov stanovených v zmluve

Uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj. O jeho slovách informujú ukrajinské a ruské médiá.

Hlava ukrajinského štátu zároveň zdôraznila, že príležitosti sa ponúkajú všetkým krajinám, ktoré môžu potenciálne prepravovať plyn cez krajinu. „Chceli by sme vidieť európske spoločnosti ako klientov, ale tieto dodatočné príležitosti má k dispozícii aj Gazprom. Ak vezmeme do úvahy súčasnú tarifu tranzitu, zľava bude, predpokladám, 50 percent, “povedal.

Ukrajina očakáva zvýšenie tranzitu plynu cez svoje územie. Začiatkom októbra navrhol šéf ukrajinského operátora GTS Serhij Makogon prečerpať do Európskej únie ďalších 80 miliónov metrov kubických plynu denne. „Miliardy eur smerovali na dno Baltského mora v podobe projektu Nord Stream, zatiaľ čo trasy cez Ukrajinu a Poľsko sú v predvečer vykurovacej sezóny a uprostred paneurópskej plynovej krízy poloprázdne,“ povedal. , pričom poukázal na to, že Gazprom v súčasnosti využíva menej zmluvných kapacít.

Ukrajinská strana zároveň obviňuje Gazprom z vydierania Európy. V polovici októbra Makogon tvrdil, že objem plynu nedodaného do krajín EÚ by mohol do konca vykurovacej sezóny 2021-2022 prekročiť päť miliárd kubických metrov, ak Gazprom nezarezervuje dodatočné kapacity ukrajinského systému prepravy plynu. Predtým ruská spoločnosť odmietla dodávať viac plynu cez Ukrajinu: krajina ponúkla rezerváciu „pevných“ dodávok 9,8 milióna kubických metrov denne na november, Gazprom radšej ponechal objem uvedený v zmluve.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.