Sedem projektov v oblasti veternej energie

BRATISLAVA – Vláda amerického prezidenta Joea Bidena oznámila sedem projektov na vytvorenie polí veterných elektrární na východnom a západnom pobreží krajiny a v Mexickom zálive.

Implementácia rozsiahlej iniciatívy v oblasti veternej energie umožní do roku 2030 zásobovať elektrinou ďalších desať miliónov domácností, uvádza The Guardian.

Americkí predstavitelia sa pripravujú na prelom v znižovaní emisií CO2 z globálneho otepľovania o 78 miliónov ton a vytvárajú až 77 000 pracovných miest na nových staniciach. Ministerstvo vnútra plánuje do konca roku 2025 vyriešiť problémy s prenájmom pozemkov pre zelené stanice pri pobreží Maine, New York, Carolina, Kalifornia, v Mexickom zálive.

“Ministerstvo vnútra vyvíja ambiciózny plán boja proti klimatickým zmenám, ktorý krajinu priblíži k budúcnosti čistej energie,” uviedla ministerka Deb Holannová. Očakáva sa, že Vineyard Wind vyrobí približne 800 megawattov elektriny ročne a South Fork približne 132 megawattov. Najväčší projekt Ocean Wind poskytne elektrinu 500 000 domácnostiam v celom štáte New Jersey. Bidenova administratíva sa zaviazala zvážiť 13 ďalších projektov.

Ministerstvo energetiky bude zase študovať vplyv staníc na vtáky, netopiere a morské cicavce, ako aj populácie komerčných rýb a morských bezstavovcov v pobrežných oblastiach veterných elektrární. “Aby Američania videli výhody využívania pobrežnej veternej energie, musíme sa uistiť, že sa to robí so starostlivosťou o okolitý ekosystém bez zasahovania do rybolovu a morského života,” uviedlo ministerstvo.

Bývalá klimatická poradkyňa Baracka Obamu, Heather Zichal, ktorá teraz predsedá Americkej asociácii čistej energie, skupine obnoviteľnej energie, uviedla, že veterná energia je neoddeliteľnou súčasťou cieľa bezuhlíkovej elektriny do roku 2035.

Čína už skôr oznámila výstavbu niekoľkých slnečných a veterných elektrární v púšti. Čínsky prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že krajina má jasný plán rozvoja obnoviteľnej energie s cieľom dosiahnuť do roku 2060 uhlíkovú neutralitu.