Čína: dokončí sa stavba orbitálnej stanice

PEKNIG – Pilotovaná kozmická loď Šen Čou-15 odštartuje na čínsku orbitálnu stanicu v utorok.

Oznámil to v pondelok Úrad pre program pilotovaných vesmírnych letov Čínskej ľudovej republiky. Dňa 29. novembra o 23:08 pekinského času odštartuje pilotovaná kozmická loď Šen čou-15.

Štart sa uskutoční z kozmodrómu Jiuquan, ktorý sa nachádza v severozápadnej Číne, pomocou nosnej rakety Long March-2F. Podľa plánu strávi posádka na obežnej dráhe približne šesť mesiacov.

V pondelok boli oznámené mená troch taikonautov, ktorí vstúpili do posádky Shenzhou-15 – Fei Junlong, Deng Qingming a Zhang Lu.

Taikonauti Fei Junlong, Deng Qingming a Zhang Lu pocestujú v utorok na čínsku národnú orbitálnu stanicu Tiangong v rámci misie kozmickej lode Shenzhou 15, oznámil v pondelok čínsky Úrad pre program pilotovaných vesmírnych letov (CMSA).

„Podľa výsledkov analýzy veliteľstva misie orbitálnej stanice a podľa rozhodnutia prijatého na jej základe sa pilotovanej misie Shenzhou-15 zúčastnia traja taikonauti: Fei Junlong, Deng Qingming a Zhang Lu. , Fei Junlong bude pôsobiť ako veliteľ lode,“ píše sa v správe

Do piatich až desiatich dní budú obe posádky na orbitálnej stanici spolu, po zmene sa na Zem vrátia traja taikonauti predchádzajúcej misie Shenzhou-14.

Posádka Shenzhou-15 dokončí stavbu prvej čínskej orbitálnej stanice. Hlavný modul a dva laboratórne moduly „Wentian“ a „Mengtian“ už boli ukotvené a fungujú normálne.

Čínska orbitálna stanica sa nachádza vo výške asi 400 km a je navrhnutá tak, aby fungovala viac ako 10 rokov. K dnešnému dňu stanicu navštívili tri posádky zložené z troch ľudí.

Výraz taikonaut bol utvorený z čínskeho slova 太空 (pchin-jin: tài​kōng, slovenský prepis: tchaj-kchung) a prípony -naut prevzatej zo slov astronaut či kozmonaut, pričom z tài​kōng bola vypustená hláska „g“ pre ľahšiu výslovnosť a väčšiu podobnosť so slovami astronaut a kozmonaut. Prvý známy výskyt výrazu taikonaut v angličtine pochádza z mája 1998.

Fotogtrafia: China Space Report, www.pexels.com