Alexej A. Navaľnyj je otrávený neznámou drogou

MOSKVA – Zakladateľ Nadácie boja proti korupcii Alexej Navalny sa po otrávení dostal do kómy. Oznámila v Twitteri jeho tlačová tajomníčka Kira Jarmyš.

Podľa nej je opozičný politik v nemocnici vo vážnom stave a je prepojený na umelú pľúcnu ventiláciu. “Zatiaľ neexistujú žiadne výsledky testov,” dodala. Kanál Baza Telegram predtým napísal, že Navaľnyj je v kóme druhého stupňa. Kto a či ho vôbec niekto otrávil nie je známe.

Lekári urobili predbežnú diagnózu. Ide akútnu otravu neidentifikovaným psychodisleptom (halucinogén). Pravdepodobne to bol oxybutyrát sodný – silné psycholeptikum, ktorý je slané, bezfarebné a bez vône.

Počas letu z Tomska do Moskvy Navaľnynému prišlo zle na palube lietadla. Posádka pristála v Omsku, bloger bol hospitalizovaný priamo na letiskovej dráhe a umiestnený do jednotky toxickej intenzívnej starostlivosti. Tí, ktorí ho sprevádzali počas letu, lekárom povedali, že Navaľnyj vypil energetický nápoj. Kira Jarmyš tvrdí, že pil iba čaj.

Alexej Anatolievič Navaľnyj (1976)  je ruský právnik a politický aktivista. Od roku 2009 je známy ako kritik korupcie v Rusku a tiež ako kritik Vladimira Putina. Podieľal sa na organizovaní demonštrácií a písal články do ruských periodík. V júli 2013 bol odsúdený na päťročný nepodmienečný trest za spreneveru, ktorý bol v októbri toho istého roku zmenený na podmienečný.

Zatiaľ sa najviac preslávil dokumentárnym filmom On vam ne Dimon, čo sa dá voľne preložiť. Nie je Dima. Niektoré fakty vo filme majú špekulatívny charakter.