Bezpečné meny: japonský jen a švajčiarsky frank

WASHINGTON – Japonský jen a švajčiarsky frank zostávajú relatívne bezpečnými investíciami, ale dolár je najlepšou bezpečnou menou – úočiskom, teda bezpečným aktívom v čase krízy, píše CNBC, citujúc analytikov Morgan Stanley.

18. augusta dolár klesol na úroveň 27 mesiacov voči koši iných svetových mien. Ekonómovia sa však domnievajú, že nízke sadzby v USA zvyšujú jeho atraktivitu pre obchody vykonávajúce prepravu. Táto obchodná stratégia predpokladá, že investori si požičiavajú v mene s nízkym výnosom (napríklad dolár), aby investovali do vysoko výnosných aktív s cieľom získať úrokový rozdiel.

V časoch neistoty môžu investori predať vysoko výnosné aktíva a vrátiť vypožičanú menu, čo by ju mohlo posilniť. Niektorí analytici však uvádzajú politickú neistotu v USA ako riziko pre dolár. “Čím dlhšie táto situácia pretrváva, tým väčšie je riziko, že sa predaj dolára môže zmeniť na rutinu,” ekonómovia sú si istí.

Skôr, bývalý šéf Morgan Stanley Asia, Stephen Roach, povedal, že dolár sa zrúti kvôli rastúcemu rozpočtovému deficitu v Spojených štátoch. Predpovedal, že dolár by mohol v nasledujúcich rokoch klesnúť o 35 percent oproti iným hlavným menám.
Odoslať spätnú väzbu
História
Uložené
Komunita