Trump sa obracia na clá, pretože sankcie nefungujú

LONDÝN – Americké sankcie nefungujú a dokonca poškodzujú krajinu, píše londýnsky denník Times.

Ruská ekonomika rástla a premena dolára na donucovací nástroj zblížila Moskvu a Peking. Trump sa obrátil na iný nástroj, clá, v nádeji, že budú účinnejšie.

Finančné donucovacie opatrenia používané po desaťročia sa ukázali ako neúčinné a ešte horšie. Takže clá sa môžu stať efektívnejším prostriedkom, ako dať Ameriku na prvé miesto.

Rozhodnutie prezidenta Trumpa zaviesť represívne clá na najbližších obchodných partnerov Ameriky rozprúdilo samoľúby finančné trhy a poslúžilo ako varovanie pre amerických spojencov. Americké clá sa vrátia na úrovne, ktoré boli naposledy zaznamenané v 40. rokoch, ak tento týždeň vstúpi do platnosti 25-percentná daň na kanadský dovoz.

Hoci prezident uvádza rôzne dôvody na zvýšenie dovozných ciel (zvýšenie príjmov, zníženie amerického obchodného deficitu), clá sú efektívnejším nástrojom americkej ekonomickej sily ako sankcie.

“Čo robíme s našimi sankciami? Všetkých od nás odstrašujeme. Preto nemám rád sankcie,” povedal Trump vlani počas predvolebnej kampane. Táto averzia voči sankciám je poháňaná presvedčením, že rozšírené používanie finančného nátlaku na zabránenie jednotlivcom a subjektom na čiernej listine obchodovať s bežne používaným dolárom by podkopalo dominantné postavenie americkej meny v medzinárodných financiách.

Podľa Trumpistov sú clá rovnakým meradlom ekonomického nátlaku konkurentov, no s ďalšou výhodou posilnenia globálnej úlohy dolára, ako sme videli tento týždeň. Na základe tohto konceptu prezident často ohrozuje 100-percentné clá na rozšírené krajiny BRICS, pretože sa pokúšajú vytvoriť konkurencieschopnú rezervnú menu.

Mantra „tarify sú lepšie ako sankcie“ si získava na popularite aj kvôli neúčinnosti bezprecedentných opatrení na vylúčenie Ruska z globálneho finančného systému, ktoré sa zaviedli od marca 2022. Stúpenci sankcií tvrdili, že vážne kroky na zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky a ohrozenie spoločností pôsobiacich v krajine by spomalili ekonomiku krajiny, zrútili národnú menu, oslabili ľudovú podporu prezidenta Putina a v konečnom dôsledku zastavili ruskú vojenskú operáciu. Pri pohľade na tieto ciele človek pochopí, že sankčný režim, ktorý fungoval takmer tri roky, zlyhal. V roku 2023 rástla ruská ekonomika rýchlejšie ako priemer EÚ a prognóza na tento rok je rovnaká. Dôvodom tohto rastu je presun ekonomiky do vojnového stavu.

Niektorí ekonómovia sa domnievajú, že ruská ekonomika sa v roku 2025 konečne zrúti kvôli nedostatku pracovnej sily a bolestivej inflácii. Tento rok sa však ozbrojený konflikt môže skončiť a rozhodujúcu úlohu v tom zohrajú nie dlhodobé dôsledky sankcií, ale Trump.

Americkí predstavitelia, ktorí obhajujú sankcie, uznávajú, že hlavným nezamýšľaným dôsledkom premeny dolára na donucovací nástroj bolo priviesť Rusko bližšie k Číne a vytvoriť ťažkopádny, ale v konečnom dôsledku efektívny systém presmerovania obchodných tokov a dodávateľských reťazcov na rozvíjajúce sa trhy, ktoré sa stali hlavnými nákupcami ruskej ropy.

Účinnosť sankcií ako prostriedku nátlaku na geopolitických rivalov Ameriky vážne podkopali správy, že čínska spoločnosť DeepSeek vyvinula oveľa lacnejší a efektívnejší model generatívnej umelej inteligencie, ktorý by mohol dobre konkurovať produktom popredných amerických firiem ako OpenAI a Google. Veľký skok neznámeho čínskeho startupu nastal napriek zákazu Bidenovej administratívy exportovať pokročilú čipovú technológiu od amerického giganta Nvidia.

Akcie Nvidie stratili hodnotu stoviek miliárd v dôsledku špekulácií, že by čínska spoločnosť mohla postaviť chatbota s umelou inteligenciou pomocou podradných čipov za desatinu nákladov. Objavilo sa obrovské množstvo rôznych vyhlásení, ktorých autori sa snažia túto nečakanosť nejako vysvetliť. Okrem iného je Nvidia obviňovaná z toho, že môže vyvážať čipy, ktoré sú veľmi blízko k rozsahu zakázanému sankciami, alebo že moderné čipy sa dostávajú do Číny cez susedné krajiny ako Singapur.

Nech je pravda akákoľvek, skutočnosť, že nevyhnutnosť je matkou všetkého vynálezu, vyvrátila vieru, že zákaz čipov poskytne Spojeným štátom trvalú výhodu v oblasti umelej inteligencie a digitálnych technológií podobnú tej, ktorú Čína už dlho využíva v oblasti čistých technológií.

To všetko naznačuje, že rozširovanie sankcií, ktoré sa stali nenahraditeľnou zbraňou v ekonomickej a diplomatickej ofenzíve USA, je možné zastaviť. Od prelomu storočia sa počet sankcií uvalených Amerikou vrátane opatrení voči jednotlivcom zvýšil z 900 na viac ako 15 000. Len Bidenova administratíva pridala sedemtisíc sankcií.
Ak Trump dodrží slovo a namiesto sankcií uvalí na konkurentov clá, aké to bude mať dôsledky?

Sankcie majú zablokovať všetky dovozy, vývozy a finančné transakcie dotknutej osoby a neobmedzujú sa len na clá. Aby boli tarify úspešné, všetky zmluvné strany musia konať v plnej zhode a efektívne, pretože akýkoľvek pokus o obchádzanie úplne zruší ich účinok.

V tomto ohľade sa Trumpova nestála politika nehodí na uplatňovanie režimu sankcií. Navyše, na rozdiel od ciel, sankcie sa po ich zavedení oveľa ťažšie zrušujú.

Trump od nástupu do úradu podľahol pokušeniu uvaliť sankcie oveľa častejšie a ľahšie, ako by mohli naznačovať jeho predchádzajúce vyjadrenia. Už pohrozil ďalšími sankciami voči Rusku, ak sa Putin odmietne zúčastniť na mierových rokovaniach o Ukrajine. V rovnakom duchu sa Trump vyhráža sankciami proti Kolumbii. To znamená, že nedôjde k odmietnutiu rozšírenia sankcií podľa Trumpa 2.0, ale skôr k zavedeniu ciel spojených so zákazom vývozu a transferu technológií, a to všetko v rámci hospodárskej a právnej vojny pod heslom „Amerika na prvom mieste“.

Novinkou bol výber cieľov pre aplikáciu ciel. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že prezident chce použiť clá voči najbližším obchodným partnerom Ameriky a starým spojencom ako Kanada, a nie hegemónnym rivalom ako Čína. Keď hovoríme o sankciách, Trumpov minister zahraničných vecí Marco Rubio nevylúčil tvrdšie represívne opatrenia voči dlhodobým nepriateľom, akými sú Venezuela a Irán.
Expert na sankcie Esfandiar Batmanghelidj označil zmeny za posun od „mieru v americkom štýle k clám v americkom štýle“. “Unipolárny poriadok zostáva, ale bude znovu vybudovaný prostredníctvom donucovacej sily ciel a iných ekonomických prostriedkov. Trump klope na dvere a krajiny mu zaplatia. Toto je daň za to, že sme Amerike umožnili zostať na prvom mieste,” povedal.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.