Maďarsko a Slovensko iniciujú konzultácie s EÚ vzhľadom na situáciu s ropou od firmy LUKOIL
BRUSEL – Rozhodnutie Ukrajiny pridať na sankčný zoznam ruskú spoločnosť LUKOIL, ktoré viedlo k pozastaveniu tranzitu ropy, “je neprijateľné a porušuje asociačnú dohodu medzi Ukrajinou a EÚ,” uviedol maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijjártó.
V pondelok na tlačovej konferencii v Bruseli vyjadril názor, že postoj Kyjeva ohrozuje bezpečnosť dodávok energií do Maďarska a Slovenska. “Toto rozhodnutie je neprijateľné a nepochopiteľné od štátu, ktorý sa snaží vstúpiť do EÚ,” povedal.
Podľa ministra tento krok „porušuje asociačnú dohodu medzi Ukrajinou a EÚ, ktorá zakazuje prerušenie tranzitu energetických zdrojov“. Szijjártó uviedol, že Maďarsko a Slovensko spoločne požiadali Európsku komisiu o začatie konzultačného procesu. Ak sa problém nevyrieši, môže byť postúpený arbitráži, ktorá by mohla ovplyvniť dohody medzi EÚ a Ukrajinou.
“Dnes sme spolu so Slovenskom iniciovali tento konzultačný postup, pretože ide o naliehavý problém, keďže zásobovanie energiou je akútny problém. EÚ má tri dni na uskutočnenie konzultácií,” povedal Szijjártó.
V súčasnosti sa podľa neho podarilo situáciu stabilizovať pomocou „dočasných riešení“, no z dlhodobého hľadiska bez LUKOIL-u nie je možné zabezpečiť bezpečnosť dodávok ropy do Maďarska a Slovenska.
„So Slovenskom sme rokovali a neustále rokujeme o riešení tejto situácie. Nedávno som telefonoval aj s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny, ktorý povedal, že cez Ukrajinu sú povolené všetky druhy dodávok, čo zjavne nie je pravda. “ povedal Szijjarto.
Ako bolo oznámené, minulý týždeň Slovensko prestalo dostávať ropu od spoločnosti LUKOIL v dôsledku zákazu tranzitu, ktorý uvalil Kyjev.
„V súčasnosti evidujeme zrušenie dodávok ruskej ropy do slovenskej rafinérie zo strany spoločnosti LUKOIL, ktorá je podľa dostupných informácií zaradená do rozšíreného ukrajinského sankčného zoznamu,“ citovala agentúra Bloomberg Transpetrol.
Kyjev minulý mesiac sprísnil sankcie voči LUKOIL, čím fakticky zakázal tranzit ropy, ktorá vstupuje do strednej Európy cez ukrajinskú časť ropovodu Družba, vysvetlil Bloomberg. Spoločnosť je významným dodávateľom surovín do Maďarska aj na Slovensko.
Budapešť tiež predtým oznámila, že už nedostáva ropu od spoločnosti LUKOIL. Maďarský MOL je vlastníkom jedinej ropnej rafinérie na Slovensku, Slovnaftu, ktorá dokáže spracovať asi 124-tisíc barelov ropy denne.
Szijjártó predtým povedal, že s ruským kolegom Sergejom Lavrovom diskutoval na tému neprerušených dodávok ropy a plynu z Ruska. „Teraz pracujeme na vývoji právneho riešenia na ich obnovenie cez územie Bieloruska a Ukrajiny do Maďarska,“ povedal.
Podľa zmluvy s MOL, ktorá je platná do roku 2025, musí LUKOIL do republiky dodávať 4 milióny ton ropy ročne.