Julian Assange sa odvolal proti britskému súdu

LONDÝN – Obhajoba zakladateľa a šéfredaktora WikiLeaks Juliana Assangea podala odvolanie proti rozhodnutiu britského ministra vnútra vydať svojho klienta do USA.

Tam by mal byť obžalovaný zo špionáže. Informáciu priniesol  The Wall Street Journal s odvolaním sa na jeho vyhlásenie. právnik Gareth Pierce. Podľa obhajcu odvolanie posúdi Najvyšší súd Veľkej Británie. Súd musí posúdiť dve odvolania a posúdiť, či jeho odvolanie môže byť vypočuté.

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange sa odvolal proti svojmu vydaniu zo Spojeného kráľovstva, čím spustil niekoľkomesačný právny spor o to, či by mal byť poslaný do USA, aby čelil obvineniam zo špionáže.

Dňa 14. marca britský najvyšší súd zamietol Julianovi Assangeovi možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu o jeho vydaní do Spojených štátov amerických na základe zvažovania 18 trestných obvinení z dôvodu zverejnenia prísne tajných dokumentov ministerstva zahraničia. Obvinenia súvisia so zverejnením veľkého množstva dôverných vojenských dokumentov a amerických diplomatických depeší na platforme WikiLeaks.

Od júna 2012 bol pán Julian Assange na území ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, no v apríli 2019 ho Ekvádor pripravil o diplomatický azyl, po čom ho zadržala polícia. V máji toho istého roku súd v Londýne odsúdil zakladateľa WikiLeaks na 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok na kauciu. V júni tohto roku Británia schválila vydanie zakladateľa WikiLeaks do Spojených štátov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.