Vladimír Putin a Si Ťin-pching otvorili Power of Siberia

MOSKVA / PEKING – Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching spustili prevádzku plynovod Power of Siberia (Sila Sibíri), prostredníctvom ktorého sa bude plyn z východosibírskych polí prepravovať na domáci ruský trh a vyvážať do Číny.  Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS.

„Začíname dodávať ruský plyn plynovodom do Číny. Tento krok posúva rusko-čínsku strategickú spoluprácu v energetike na úplne novú úroveň, “uviedol Putin pred spustením plynovodu. Si Ťin-pching zase vyzval na bezpečnosť, spoľahlivosť a šetrnosť k životnému prostrediu pri prevádzkovaní „sily Sibír“.

Výstavba plynovodu sa začala v roku 2014. Predpokladom nového megaprojektu bolo uzavretie dohody medzi Ruskom a Čínou o dodávkach plynu v hodnote 400 miliárd dolárov na obdobie 30 rokov. V počiatočnej fáze bude Gazprom dodávať približne 5 miliárd metrov kubických plynu ročne, ale v budúcnosti by kapacita plynovodu mala dosiahnuť 38 miliárd metrov kubických. Spočiatku bolo spustenie naplánované na 20. decembra, ale práce dokončili skôr.