Vladimír Pastuchov: situácia je bez kontroly ľudstva

MOSKVA / PRAHA – Vladimír Pastuchov, profesor University College London, poskytol rozhovor americkej televíznej stanici Current Times. Predmetom rozhovoru je vojna na Ukrajine. Finančné noviny poskytujú čitateľom neautorizovaný skrátený preklad rozhovoru.

Pred rokom, v marci 2021 ste poskytli rozhovor, v ktorom ste povedal, že Vladimír Putin začne vojnu kvôli tomu, aby si zachoval svoju moc.

Veľmi opatrne. Situáciu nekontroluje celé ľudstvo. Ľudstvo v širokom zmysle slova. Situácia sa vyvíja sama o sebe. Vôľa samostatných ľudí, medzi iným aj tých, ktorí vytvorili situáciu, nemôžu ovplyvniť to ako sa bude vyvíjať. Jediná vec, ktorá môže ovplyvniť je to, ako sa bude vyvíjať je situácia na fronte.  Situácia na fronte sa nedá predpokladať. To, že Putin sa nezdržal a prekročil hranu, podstatne znižuje jeho šance na pokojnú starobu. Kedysi sme mohli hovoriť o jeho predĺžení jeho mandátu od roku 2027 do roku 2036. kde bude fungovať princíp opotrebovania kovu. Teraz sa situácia môže vyvíjať od niekoľkých mesiacov, v závislosti od stavu zápalu. až po niekoľko rokov, ak sa podarí vytvoriť mix.

Ako to vníma putinská elita?

Putinská elita je veľmi široké spektrum. V tejto skupine ľudí je veľmi veľa vrstiev. Sú ľudia typu tebe a pre teba. Sú to ľudia, ktorí nielen myslia ako Putin, ale mu aj napomáhajú v jeho myslení, nadbiehajú mu. Sú nakazení tou ideológiou sekty, ktorá sa stala ako choroba rozširovať v časti ruskej elity. Títo ľudia sú zbavení možnosti reflektovať. Existuje druhá časť putinskej elity. Sú vystrašení z toho, že sú vyhodení zo zóny komfortu. Sú v stave uvedomenia si fiasko. Hĺbku fiasko si neuvedomujú. Základný model správanie je vykorčuľovanie medzi prúdmi. Medzi prúdmi sa snaží pohybovať Abramovič, ako najväčšia postava. Ostatní, menši sa snažia kopírovať jeho správanie. Snažia sa povedať, že sa na ničom nepodieľajú, ale sú v tejto miestnosti úplne náhodou. Nepríjemný moment je keď niekto z nich vracal. Veľmi malá časť putinskej elity si uvedomuje rozmery toho, čo sa vôbec stalo. Títo ľudia stŕpli. Snažia sa pochopiť ako to prežijú. Nedemonštrujú svoje uvedomenie si situácie, lebo je to nebezpečné.

Ako dlho je možné byť v stave stŕpnutia?

Nemyslím si, že je možné očakávať nejaké rozhodné činy, lebo choroba je vo vysokom štádiu vývoja. Videli ste ten dlhý stôl. Všetci sú jeden od druhého veľmi ďaleko. Život, alebo história musia buď veľmi podstatne zmeniť situáciu, aby sa zmenila konfigurácia pri sedení za stolom. Dnes je situácia taká, že akýkoľvek pohyb za stolom, by nebol smrteľný. Môžeme sa spoliehať len na to, že história sa dala do pohybu. História je hlavný subjekt, ktorý dnes mieša karty za tým dlhým stolom. Nie sú to ľudia, ktorí za ním sedia. Je to ako klavír. Existuje taký klavír. Majú ho na chatách v Európe mnohí ruskí oligarchovia.  Ten klavír hrá sám o sebe. Sedíš za ním a klávesy hrajú sami o sebe. Dnes máme akoby elitu, ktorá sedí s prezidentom za stolom, a akoby sa hrajú na politiku.  Zdá sa im, že rozdávajú karty. Držia karty a ako keby ich rozdávajú. Karty však mieša história.  Pokiaľ história nevytvorí novú konfiguráciu, hovoriť o zámeroch týchto ľudí, alebo o tom čo si myslia je zbytočné. V súčasnosti nemôžu nič urobiť . Nemôžu myslieť na nič iné, len na to ako prežijú.  Karty sa môžu rozdať o niekoľko mesiacov tak, že sme to vôbec nemuseli očakávať. Vtedy môže vzniknúť potreba poznať názor týchto ľudí.

Ako a kedy sa skonči táto vojna?

Vojna sa môže skončiť tromi finále. Je to okupácia celej Ukrajiny. Potom môže nasledovať okupácia Moldavska a možno Gruzínska. Potom sa môže ruská armáda uprieť na územia krajín NATO. Potom si môže položiť otázku. Chceme, ale nechceme III. svetovú vojnu? Tu a teraz. Tato vojna sa môže skončiť kotlom, ktorý nebude možné interpretovať ako významné víťazstvo ruskej armády. Všetko to upadne do roviny krymskej vojny XIX. storočia.  Bude to ruská hanba, alebo niečo ako rusko-japonská vojna v roku 1905. Tretia možnosť je to, že sa premení na pozičnú vojnu, krvavú a krutú vojnu, kde Ukrajinci bojujúci za svoje územia, budú upriamení za každý kameň, ako povedal Zelenskyi v rozhovore pre ruské médiá, budú ustupovať, útočiť a nedosahovať svoj cieľ, príde bod, źe strany budú nútené hľadať nejaký kompromis. …

Dva, či tri mesiace je obdobie overovania vôle. Za toto obdobie je možné, aby to vyzeralo ako scenár Krym 2014. Bod kompromisu to bude víťazstvo Ukrajiny.

Vojna bude pokračovať ako občianska vojna. Koho s kým?

Táto vojna je primárne občianskou vojnou. Vojna je prenesená na územie Ukrajiny. Najprv to bola občianska vojna v Rusku. Ak sa pozrieme na gnozeológiu vojny ako celok, tento konflikt má korene v hnutí v Rusku nazývané hnutie blata.

(Protestné hnutie v Rusku v rokoch 2011-2013 (médiá používali aj názvy:  “revolúcia blata“, „snehová revolúcia“ – masové politické demonštrácie v Rusku, ktoré sa začali po voľbách do Štátnej dumy zvolaním VI 4. decembra 2011 , pokračovala počas predvolebnej kampane Prezident Ruska a po prezidentských voľbách konaných 4. marca 2012, v ktorých už v prvom kole zvíťazil Vladimir Putin. Názov pochádza toho, že demonštrácie sa konali na Námestí blata.

Demonštranti uviedli, že voľby sprevádzali porušenia federálnych zákonov a masívne podvody. Jedným z hlavných hesiel väčšiny akcií bolo “Za spravodlivé voľby!” a “Rusko bude slobodné.” Jedným zo symbolov protestov je biela stuha. Prejavy mali aj protiputinovskú orientáciu. – Poznámka Finančných novín)

Vtedy bola v Rusku udusená revolúcia. Podarilo sa ju potlačiť len tak, že bola vyliata vonku z krajiny. Boli naliate cisterny nacionalistickej horúčky. Keď sa to stalo “ruská európska strana”, ktorá to prehrala. Osem rokov ustupovala. Nacionalistická strana naberala obrátky. V roku 2019 bolo druhý súboj. Prečo? Pretože efekt hesla “Krym je náš…” Nestačil… Prišli nové nepokoje v mestách. Psychologický efekt upadol. To viedlo k tom, že moc preformátovala režim z nacionalistického k ultranacionalistickému. Fázovo to viedlo k premene od režimu v rokoch 1929 až 1933k režimu v rokoch 1939 – 1949. Tento fázový prechod sa udial medzi januárom 2020 až jeseňou 2021, Spoločnosť bola preformátovaná. V dôsledku preformátovania.

Zahorela sa vojna medzi ruskými Európanmi. teda triedou orientovanou v podstate na európske hodnoty a zoskupením blízkym moci, ruskej archívnej pravoslávnej menšiny. Medzi nimi sa začala občianska voja. Preniesla sa na územie Ukrajiny. Agresiou. Na základe ukrajinskej vojny sa riešia vnútorné problémy. …

…Dosiahli vlastné ciele agresiou proti Ukrajine. Preformátovali ruskú spoločnosť viac ako za predchádzajúcich osem rokov. Dosiahli to, čo nebolo možné bez vyhlásenia vojny. Vyradená je rozhlasová stanica Echo Moskvy a všetky relatívne nezávislé médiá. Internet je po kontrolou. Zničené sú všetky výdobytky gorbačovovej prestavby. Boli nezničiteľné výdobytky prestavby, na ktoré ľudia nesiahali. Ostalo právo na emigráciu. O chvíľu bude po ňom.  Ciele sú dosiahnuté.  Získali vysnívanú spoločnosť. Bez vojny by to nezískali….