Ako investovať peniaze pri vysokej inflácii

BRATISLAVA – V roku 2022 svet čelí nárastu inflácie na rozdiel od posledných troch desaťročí. V extrémnych podmienkach sa stáva aktuálnou problematika fixovania ziskov. Finančné noviny hľadali odpoveď na  nasledovnú otázku: Do čoho investovať?

Ceny sú kozmické

Vlna inflácie zasiahla všetky najväčšie ekonomiky sveta. Marcové štatistiky vyzerajú alarmujúco. Inflácia v USA dosiahla 8,5 %, zo 7,9 % vo februári, čo je najviac od roku 1981. V Spojenom kráľovstve bola ročná inflácia 7 %, čo je najviac od roku 1992. V eurozóne sa medziročná inflácia v marci zrýchlila na maximum 7,5 %. Ročná inflácia v Nemecku zároveň dosiahla rekordných 7,3 %. A vo Francúzsku vzrástli spotrebiteľské ceny v marci medziročne o 4,5 %.

V Rusku sa rast cien v marci zrýchlil na 7,6 % av ročnom vyjadrení na 16,69 %, čo je maximum od roku 2015.

Globálna inflácia v roku 2022 presiahne 6 %, očakávajú experti Economist Intelligence Unit.

Hlavný podiel na raste cien majú energetické nosiče. Rast cien pohonných hmôt tlačí nahor ceny potravín. Rastúce náklady na hnojivá a dopravu tiež podporujú globálnu infláciu. Ďalším motorom rastu cien je riziko prerušenia dodávok obilia v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu.

Spomalenie inflácie je kľúčovou úlohou svetových centrálnych bánk. Aby sa ceny udržali na nízkej úrovni, regulátor zvyšuje sadzbu. Ale kroky centrálnej banky majú oneskorený účinok a peniaze sa roztápajú práve teraz. V súvislosti so zrýchľovaním inflácie experti navrhujú zaradiť do „krízového investičného koša“ komodity a akcie perspektívnych firiem.

Komodity

Najlepším zabezpečením proti vysokej inflácii za posledných 70 rokov sú komoditné trhy Otázkou teraz je, na aké trhy máte prístup. Ak je prístup k zahraničným, potom môžete zvážiť napríklad fond na komodity Invesco, akcie krajín Blízkeho východu – Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (ETF KSA, ETF UAE). Ak nie je prístup na zahraničné trhy, tak to môže byť fyzické zlato,  burzové fondy zametané na zlato. Čo sa týka logistiky, podľa agentúry Bloomberg, napriek všetkým pokusom obmedziť export ruskej ropy vyvrcholila v prvom aprílovom týždni.

Jednou z najlepších investícií v nasledujúcom roku alebo dvoch bude zlato. Od roku 2000 sa hodnota trójskej unce kovu zvýšila o 600 %, čiže o 27 % ročne. A vzhľadom na to, že cena unce je uvedená v dolároch, považujeme to za menový výnos. Sem pridajte investíciu hodnotu zlata ako ochranného aktíva a získame tak vynikajúci nástroj na dlhodobé investovanie. Dnes existuje veľa možností, ako investovať do zlata: od fyzického kovu až po odvodené finančné nástroje.“

Zlato 

Zlato je nepožívateľné. Pozornosť by sa mala venovať maloobchodníkom, ktorí sa zaoberajú maloobchodným predajom potravín. Známy americký podnikateľ a investor Robert Kiyosaki na otázku, kam by teraz investoval, odpovedal: do tuniaka v konzerve. Podľa neho, keď je na trhu nedostatok potravín, k ich získaniu nepomôže ani kúsok zlata. Zrejme ide o celosvetový trend, na začiatku ktorého sme teraz. Vidíme vážne zhoršenie situácie z hľadiska fyzického doručenia, dostupnosti tovaru v rokoch 2023-2024.

Investovanie v kríze je nepochybne riskantné, pretože načasovanie a rozsah oživenia sú prinajlepšom nejasné. Opakujúce sa recesie sú možné a snaha nájsť „dno“ na klesajúcom trhu je do značnej miery otázkou šťastia. Avšak tí, ktorí sú schopní investovať počas krízy bez toho, aby podľahli iracionálnemu strachu a úzkosti, môžu počas obnovy získať obrovské výnosy. Ak však kríza ešte neprišla a budujete portfólio cenných papierov v súvislosti s blížiacou sa recesiou, oplatí sa dodržiavať niektoré pravidlá, najmä sa vyhýbať investíciám do spoločností alebo odvetví, ktoré sú cyklické, špekulatívne alebo vysoko- riziko, ako je segment začínajúcich podnikov, pohostinské a cestovné služby, ako aj segment luxusného tovaru. V prvom rade by ste mali venovať pozornosť spoločnostiam s nízkou úrovňou dlhu, dobrými finančnými a stabilnými trhmi. Medzi príklady patria verejné služby, dodávatelia v oblasti obrany, obchody s potravinami a diskontné obchody, pohrebné ústavy, spoločnosti vyrábajúce alkohol, kozmetiku a spotrebný tovar.