V USA budú ekonomiku stimulovať sumou 2 bil. USD

NEW YORK – Senát v stredu 25. marca 2020  schválit historicky bezprecedentný stimulačný balík pre americkú ekonomiku vo výške 2 biliónov dolárov. Okrem poskytovania rozsiahlej pomoci podnikom zahŕňa priame platby Američanom a dokonca už správy, že schválenie je blízko, spôsobili rast na svetových trhoch.

Schválenie balíka stimulačných opatrení pre správu Donalda Trumpa je takmer zaručené, píše Bloomberg. Tieto opatrenia doplnia menové stimuly Fedu, do hospodárstva pritiahnu bilióny dolárov. Zahŕňajú nasledovné sumy.

Priame platby občanom s nízkymi a strednými príjmami: 1 200 USD na dospelú osobu a 500 USD na dieťa. Cut-off level – ročný príjem 75 tisíc dolárov na osobu.

Dávky v nezamestnanosti sa predĺžilo sa na štyri mesiace a zvýšili sa o 600 dolárov týždenne. Doteraz to bolo maximálne 450 dolárov. Približne 500 venujú Spojené štáty  miliárd dolárov na pomoc a kolaterál na pôžičky veľkým podnikom, ako aj štátnym a mestským úradom. Podmienky poskytovania pomoci však budú otvorené a všetkým spoločnostiam, ktoré dostávajú štátne pôžičky, bude zakázané splácanie počas doby pôžičky plus jeden rok. Približne 350 miliárd dolárov na pomoc malým podnikom.

Približne 150 miliárd dolárov je na pomoc nemocniciam a iným zdravotníckym zariadeniam vrátane nákupu vybavenia a materiálu. Okrem toho USA poskytnú  25 miliárd dolárov v cielených grantoch a 25 miliárd dolárov v pôžičkách pre letecké firmy, 3 miliardy dolárov v súvisiacom podnikaní a ďalšie 4 miliardy dolárov na podporu leteckej nákladnej prepravy.