V roku 2027 budú medzinárodné platby spracované v priebehu niekoľkých sekúnd a nie dní, čo znemožní kontrolu sankcií proti Rusku

NEW YORK – Snaha G20 o urýchlenie platieb riskuje oslabenie sankcií voči Rusku, varujú experti.

Plány G20 na urýchlenie cezhraničných platieb by mohli podnietiť finančnú kriminalitu a sťažiť presadzovanie sankcií voči Rusku a iným krajinám, varujú odborníci z odvetvia.

Plány na zlepšenie efektívnosti digitálnych platobných systémov do roku 2027 nezohľadňujú ich rastúcu zraniteľnosť voči zločineckým sieťam a zvýšené riziká prania špinavých peňazí vyplývajúce z nárastu sankcií súvisiacich s vojnou, podľa britského výskumného programu Future of Financial Intelligence Sharing. .

„Kľúčovým inštitucionálnym zlyhaním na úrovni G20 je nedostatok zodpovednosti pre tých, ktorí sú zodpovední za reformu platobných systémov, aby sa zohľadnila prevencia podvodov a bezpečnosť finančnej kriminality,“ povedal Nick Maxwell, šéf FFIS, ktorý v nedeľu zverejnil správu o problémoch. .

Správa vyzýva na väčšiu verejno-súkromnú spoluprácu s cieľom „pevne pripojiť“ systémy prevencie finančnej kriminality do infraštruktúry cezhraničných platieb a využívať národné údaje na identifikáciu sietí na pranie špinavých peňazí.

Neriešenie týchto problémov by mohlo mať „rozšírené negatívne dôsledky [na] finančnú bezpečnosť spotrebiteľov, účinnosť presadzovania práva v boji proti organizovanému zločinu a národnú bezpečnosť z hľadiska sankcií,“ dodal.

Bank of England predpovedá, že cezhraničné transakcie, vrátane veľkoobchodných platieb medzi finančnými inštitúciami, mal

Rada pre finančnú stabilitu (FSB), medzinárodný orgán, ktorý monitoruje a radí globálny finančný systém, vypracovala plán na zlepšenie cezhraničných platieb. Iniciatívu pod vedením G20 podporuje Svetová banka, MMF a približne 40 centrálnych bánk.

V októbri FSB zverejnila aktualizovanú verziu plánu so zameraním na praktické opatrenia, ktoré umožnia krajinám G20 splniť svoj záväzok do roku 2020, že do roku 2027 budú cezhraničné platby lacnejšie, rýchlejšie a transparentnejšie.

Medzi „prioritné oblasti“ plánu finančného oddelenia patrí vytvorenie spoločných dátových štandardov, zlepšenie infraštruktúry osídľovania a zvolávanie regulačných orgánov, dozorných orgánov a zákonodarcov, aby sa odstránili „regulačné trenice“ v sektore.

No hoci plán plánuje odstrániť „veľmi obmedzené časové obdobie“ potrebné na preskúmanie transakcií a výber prostriedkov pred ich zúčtovaním, neobsahuje plány na zníženie „zvýšeného rizika cezhraničných podvodov a súvisiaceho prania špinavých peňazí“ , upozorňuje správa FFIS .

V rámci tohto plánu môžu byť cezhraničné platby, ktorých spracovanie zvyčajne trvá hodiny alebo dni, spracované v priebehu niekoľkých sekúnd, čím sa protistranám ponecháva menej času na vykonávanie kontrol súladu a blokovanie podozrivých platieb.

„Čím rýchlejšie sa peniaze pohybujú, tým menej času budú mať ľudia na reakciu. . . Rýchlosť by nemala ohroziť bezpečnosť, ale môže, ak do návrhu nezabudujete bezpečnosť,“ povedal Chris Lewis, riaditeľ výskumu softvérovej skupiny Synectics na prevenciu podvodov.

Alaina Gimbert, hlavná viceprezidentka spoločnosti Clearing House pre spracovanie platieb v USA, uviedla, že plán G20 výrazne nerieši potrebu presadzovania sankcií blokovaním transakcií v reálnom čase, čo je požiadavka väčšiny sankčných programov v USA.

„Nemôžeme predstierať, že tieto problémy s dodržiavaním predpisov neexistujú. “G20 v skutočnosti nevenovala tomuto riziku pozornosť, ktorú si zaslúži,” povedala.

Počet západných sankcií sa od začiatku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou pred takmer dvoma rokmi výrazne zvýšil. Finančné inštitúcie v Rusku, ktoré je členom G20, boli ťažko zasiahnuté obmedzeniami. Niektorí z najväčších poskytovateľov pôžičiek boli vyhodení z globálneho platobného systému Swift, ktorý každý deň poháňa bilióny dolárov v transakciách.

Stovky vedúcich pracovníkov blízkych prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa dostali na čiernu listinu za používanie západných finančných systémov a západné spoločnosti majú zakázané dovážať celý rad ruského tovaru.

Gimbert vyzval vlády, aby viedli „úprimný rozhovor“ o tom, ako zosúladiť ciele dosiahnutia rýchlejších cezhraničných platieb a presadzovania ekonomických sankcií.

“Bude potrebné nájsť nejakú formu kompromisu.”

FSB nereagovala na žiadosti o komentár k správe o pokroku.

FFIS zverejnila svoju správu spoločne s Centrom pre výskum finančnej kriminality a bezpečnosti, výskumným programom britského Royal United Services Institute, nezávislého think-tanku v oblasti obrany a bezpečnosti.