Čo týždeň dal: Akcie zažívajú pokles, dlhopisy stagnujú, a Fed vzbudzuje neistotu.

NEW YORK – Počiatočný optimizmus na trhoch ustúpil, keď akcie a americké dlhopisy zaznamenali pokles v dôsledku obav o úrokové sadzby a neistoty ohľadom ekonomickej budúcnosti.

Analytici upozorňujú na možný turbulentný začiatok roku, pričom investori reagujú na správy o zamestnanosti, výrobných údajoch a globálnych udalostiach, ktoré ovplyvňujú trhy.

V utorok, prvý deň obchodovania v roku, akcie a americké pokladničné poukážky odštartovali rok 2024 v nevýhodnej pozícii, keď minuloročný rally stagnoval a obchodníci obmedzili svoje stávky na zníženie úrokových sadzieb. Index Nasdaq 100 v utorok klesol o 1,7%, čo predstavuje najväčší pokles za dva mesiace, keď minuloroční víťazi – technologické giganty označované ako Magnificent Seven – poklesli. Výnos z 10-ročných pokladničných poukázok stúpol na 3,94% v dôsledku výrazného objemu vydania firemných dlhopisov..

Bankári sú optimistickí, že fúzie a akvizície sa zvýšia po uzatvorení najhoršieho obchodného roku za desaťročie. Index volatility Cboe, alebo VIX, vzrástol asi o 6%, jedno z jeho najväčších nárastov od prechodu predsedu Federálnej rezervy Jeroma Powella minulý mesiac. Šéfka Medzinárodného menového fondu, povedala CNN International, že americká ekonomika je “definitívne” na ceste k mäkkému pristátia vďaka “rozhodnosti” Federálnej rezervy pri ovládaní inflácie. Dolár posilnil o 0,7%, pričom takmer všetky meny rozvojových krajín obchodovali nižšie voči americkému doláru. Japonský jen oslabil pri tenkom obchodovaní, keď investori sledovali podmienky po zemetrasení v Japonsku v pondelok. Bitcoin sa v utorok dostal nad 45 000 USD po prvýkrát takmer za dva roky. Cena ropy klesla po rannej stúpajúcej tendencii v dôsledku pokračujúcich dopravných problémov v Rudom mori. West Texas Intermediate obchodovalo blízko 70 USD za barel.

V stredu sa novoročný pokles amerických akcií prehĺbil po poslednom zasadnutí Fedu, zatiaľ čo dlhopisy dosiahli malý zisk. Index Nasdaq 100 klesol o 1,1%, predĺžil štvordňovú sériu prehier, kým S&P 500 klesol o 0,8%. Dolár naberal na hodnote už štvrtý deň po sebe voči väčšine mien skupiny G10. Fed minulý mesiac naznačil, že úrokové sadzby môžu zostať reštriktívne po dlhšiu dobu a obchodníci so swapmi zmenšili stávky na zníženie sadzieb. Výnosy pokladničných poukážok skončili blízko denných minimálnych hodnôt po dosiahnutí 4%. PMI index ukázal na kontrakciu, a dáta o otvorených pracovných miestach v novembri klesli. Kryptomeny, najmä Bitcoin, strácajú zisky a akcie súvisiace s nimi klesajú. Aj napriek výzvam vidí Louis Navellier príležitosti v kvalitných akciách s atraktívnymi hodnotami.

Manhattan, New York. December 23, 2020. People walking in front of Nasdaq market site located at 4 Times Square.

Výnosy pokladničných poukážok stúpli, akcie klesli v očakávaní piatkovej správy o zamestnanosti a náznakov znižovania úrokových sadzieb Federálnou rezervou. Nasdaq 100 klesol o 0,5% v najdlhšia séria strát od decembra 2022. Apple Inc. klesol po druhom znížení od Piper Sandler kvôli obavám o zásoby iPhonov. S&P 500 zakončil deň s 0,3% poklesom. Desaťročné pokladničné poukážky oslabili, výnosy dosiahli 4% po intenzifikácii náboru a poklesu žiadostí o podporu v nezamestnanosti v decembri. Obchodníci s swapmi znižujú stávky na uvoľňovanie úrokových sadzieb Fedom. Obrátili sa na správu o zamestnanosti v piatok a európske údaje o inflácii. Sázky na zníženie sadzieb v marci v USA slabnú, pričom trh práce zostáva pevný. Nonfarm payrolls v decembri by mohli vzrásť o 175 000, nezamestnanosť by mohla stúpnuť na 3,8%. “Momentálne nie je nič, čo by naznačovalo, že minulý mesiac trh práce oslabuje,” píše analytik z BMO. Ropa West Texas Intermediate klesla po zvýšení zásob v Cushing, čo je na najvyššia úroveň zásob od júla. Na devízových trhoch oslabil jen kvôli špekuláciám, že japonská centrálna banka môže po silnom zemetrasení zatiaľ ponechať úrokové sadzby na vysokej úrovni.

S&P 500 v piatok získal len 0,2%, ukončujúc najhorší týždeň na burze od konca októbra. Index akcií prerušil deviaty týždeň rastu na začiatku nového roka. Nasdaq 100 tiež dosiahol malý nárast po piatich dňoch strát. Hoci silná správa o zamestnanosti v piatok spočiatku poznačila akcie a dlhopisy, krátky pohyb nahor sa uskutočnil po údajoch, ktoré ukázali, že americký sektor služieb v decembri spomalil, ale zostal nad kľúčovou úrovňou indikujúcou expanziu. Dlhopisy skončili v piatok nižšie po chaotickom obchodnom dni, zaznamenávajúc týždenný pokles. Výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol na 4,05%. Americké dlhopisy boli v pohybe po údajoch, ktoré ukázali, že nezamestnanosť v decembri zostala na úrovni 3,7%, a zamestnanosť mimo poľnohospodárskeho sektora vzrástla o 216 000, čo bolo viac, ako sa očakávalo.

Mnohí však boli skeptickí ohľadom vyhliadok na hlbšie zníženie úrokových sadzieb po správe o zamestnanosti – zdôrazňujúc, že diabol je v detailoch. Údaje málo ovplyvnili prognózy ekonómov Goldman Sachs Group Inc. a JPMorgan, pretože obe banky opätovne potvrdili svoje predpovede o znížení sadzieb. Spotrebiteľská ročná inflácia sa predpokladá na úrovni 3,2%, podľa prieskumu ekonómov agentúry Bloomberg. Akýkoľvek premyslený pohľad na decembrovú správu o zamestnanosti a prieskum ISM Services ukazuje znepokojujúce signály trhu práce, ak nie priamo recesné signály. Ak je prudký pokles indexu zamestnanosti v prieskume ISM Services správny, trh práce je slabší než v najhoršom bode recesie v roku 2001. Údaje o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v nasledujúcich týždňoch budú obzvlášť významné – v tomto období firmy obvykle prepúšťajú dočasných pracovníkov. V Číne sa zrútila gigantická spoločnosť tieňového bankovníctva Zhongzhi Enterprise Group Co., ktorá požiadala o bankrot. Dolár klesol po chaotickom spracovaní údajov. Cena ropy stúpla, potvrdzujúc týždenný nárast, keďže sa pretriasajúce napätia na Blízkom východe a v severnej Afrike zatienili známky oslabujúceho dopytu v USA.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 1,78 %

DOW JONES:             – 0,18 %

NASDAQ:                   – 3,10 %

DAX:                           – 1,29 %

Euro Stoxx 50:          – 1,43 %

NIKKEI:                       – 0,26 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    – 1,78 %

DOW JONES:             – 0,18 %

NASDAQ:                   – 3,10 %

DAX:                           – 1,29 %

Euro Stoxx 50:          – 1,43 %

NIKKEI:                       – 0,26 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.