V primárkach strany Jednotného Ruska hlasovalo dvanásť miliónov voličov

MOSKVA – Najväčšia ruská politická strana Jednotné Rusko zhrnula výsledky primárok, ktoré sú formálna podmienka pre zahrnutie kandidátov do listín strany a následne nominovaní do jednomandátových volebných obvodov.

Celkovo hlasovalo v primárkach takmer dvanásť miliónov Rusov, z toho viac ako šesť miliónov online prostredníctvom portálu Štátnych služieb. Takmer 42% voličov Jednotného Rusko z posledných volieb sa zapojilo do primárok. Voľby sa konali od 24. mája do 30. mája online vo všetkých regiónoch a v štyridsiatich dvoch regiónoch aj osobne vo volebných miestnostiach. Konečné zoznamy kandidátov schválili na sneme strany 19. júna.

“Pre mňa účasť v primárnych voľbách politickej strany Jednotné Rusko znamená reálnu možnosť zmerať si svoje sily v politickom volebnom procese,” povedal Igor Molčanov, profesor Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Ekonomickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova, pre Finančné noviny.

Ako ďalej Molčanov poznamenal, prednášanie disciplín, spojených s verejnými financiami, politickými mechanizmami prijatia rozhodnutí, mu umožnilo lepšie porozumieť a doceniť význam volieb. Za veľmi dôležitú považuje komunikáciu s potenciálnymi voličmi. Pochopil, že politikovi nestačia profesionálne kompetencie pre to, aby ho ľudia poznali a volili. Vyžaduje to veľa práce, vďaka ktorej ho postupne poznáva široké publikum. V závere Molčanov povedal: “Pre stranu Jednotné Rusko sú primárky priestorom, v ktorom sa môžu o sebe povedať mladí politici spropagovať a časom preraziť vo veľkej politike.”

Jednotné Rusko je ruská parlamentná stredno-pravicová politická strana, ktorá bola založená v decembri 2001. Predsedom strany je od 25. apríla 2012 Dmitrij Medvedev, ktorý na pozícii lídra vystriedal svojho predchodcu Vladimíra Putina.