Česko a Slovensko dostalo stopku dovozu piva, kurčiat a vajec do Ruskej federácie

MOSKVA – Ruská federácia zakázala dovoz českého piva, ale aj slovenských kurčiat a vajec. 

Najpopulárnejším českým pivom v Rusku je Budweiser, Krušovice, Staropramen, Plzeň a Velkopopovický Kozel. Všetky tieto značky sa predávajú v ruských obchodoch. Ide však hlavne o licencované výrobky, ktoré sa vyrábajú v Rusku.

Možné obmedzenie dovozu českého piva na ruský trh nebude mať negatívny dopad na priemysel, uviedol v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Govorit Moskva (Hovorí Moskva)  Kamal Lebedev, výkonný riaditeľ Asociácie účastníkov trhu s pivom a nealkoholickými nápojmi. .

Domáca výroba je podľa neho osem miliárd litrov ročne. „Dovážame asi 50 miliónov litrov z Českej republiky. Porovnajte osem miliárd a 50 miliónov litrov. Import predstavuje zlomok percenta. Preto zákaz nie je problém, “poznamenal odborník.

Kamal Lebedev dodal, že Česká republika na rozdiel od Nemecka nie je hlavným vývozcom piva do Ruska. Zdôraznil, že výraznejšie škody v priemysle spôsobí stiahnutie sa z trhu s pivným chmeľom z Českej republiky.

Denník Kommersant predtým s odvolaním sa na zdroje v ruských štátnych štruktúrach uviedol, že orgány krajiny uvažujú o možnosti zavedenia ekonomických sankcií proti Českej republike v reakcii na vyhostenie ruských diplomatov z Prahy.

Ruská služba dohľadu (Roskomnadzor) zakázal dovoz kurčiat a vajec zo Slovenska, Maďarska a Francúzska. Zákaz dovozu kurčiat z Maďarska a Francúzska je spojený so vtáčou chrípkou.  Slovenské kurčatá a vajcia sa nemôžu dovážať, lebo Slovenská republika nemôže dokázať, že produkcia zodpovedá veterinárnym požiadavkám Euroázijského spoločenstva.

Slovenská republika vyhostila troch ruských diplomatov.

Ekonomické sankcie voči Ruskej federácii pomáhajú krajine v nahrádzaní dovozu vlastnou produkciou. Napríklad krajina prestala dovážať bravčové mäso, lebo vlastná produkcie postačuje na saturáciu domáceho trhu.