IHS Markit: hospodárstvo eurozóny sa zotavuje

LONDÝN –  Ekonomiky krajín eurozóny prekonali očakávania odborníkov a preukázali vysokú mieru zotavenia z následkov pandémie koronavírusov. Tvrdí to globálna analytická firma IHS Markit. 

Index obchodnej činnosti (PMI) od agentúry IHS Markit, zostavený na základe prieskumu medzi vrcholovými manažérmi veľkých spoločností, sa v apríli zvýšil z 53,2 na 53,7 bodu. Podľa pravidiel zostavovateľa hodnota nad 50 naznačuje, že krajina (alebo skupina krajín) zažíva nárast obchodnej činnosti.

Chris Williamson, hlavný ekonóm spoločnosti IHS Markit, uviedol, že výsledky eurozóny boli pre analytikov prekvapením, pretože v mnohých krajinách boli znovu zavedené reštriktívne opatrenia na potlačenie šírenia vírusu. Spravidla za takýchto podmienok dochádza k poklesu obchodnej činnosti a hospodárskemu poklesu, ale v skutočnosti sa stal pravý opak.

Korporácie, ktoré boli predmetom prieskumu IHS Markit, hovorili navyše o pozitívnych očakávaniach do blízkej budúcnosti. V blízkej budúcnosti sa očakáva rast výdavkov na služby – v porovnaní s poslednými mesiacmi, keď bol priemysel hlavným motorom rastu.

Toto umožní čiastočné otvorenie určitých sektorov hospodárstva v rôznych krajinách, ktoré sa očakáva od začiatku mája.