Hospodárske spoločenstvo západoafrických krajín plánuje prijatie spoločnej meny v roku 2027

ABUJA – Vo viacerých krajinách západnej Afriky zavedú jednotnú menu. Uviedol to šéf Komisie Hospodárskeho spoločenstva západoafrických krajín (ECOWAS) Jean-Claude Cassie Bru. 

V dôsledku samitu organizácie bol prijatý nový plán, podľa ktorého sa v roku 2027 uskutoční zavedenie jednotnej meny v 15 krajinách ECOWAS. Je potrebné poznamenať, že v súčasnosti má osem krajín v tomto regióne západoafrický frank ako svoju menovú jednotku, zatiaľ čo ostatné štáty majú svoje vlastné meny.

V decembri 2019 dosiahli členovia ECOWAS a Francúzsko dohodu o zmene mechanizmu oblasti meny západoafrického franku. Podľa nej sa táto mena premenuje na eko, zostáva však viazaná na euro. Západoafrický frank zaviedli ako menu v decembri 1945 na území francúzskych kolónií v západnej a rovníkovej Afrike.

Aký príbeh sa ukrýva pod skratkou ECOWAS? Jedná sa o hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS, CEDEAO vo francúzštine), ktoré tvorí regionálnu, politickú a hospodársku úniu pätnástich krajín zo západnej Afrike. Rozkladajú sa na ploche  5 114 162 km2 s odhadovanou populáciou viac ako 349 miliónov ľudí.

Únia vznikla 28. mája 1975 podpísaním Lagoskej zmluvy s jej stanoveným poslaním podporovať hospodársku integráciu v celom regióne. Revidovaná verzia zmluvy bola schválená a podpísaná 24. júla 1993 v Cotonou. Cieľom ECOWAS-u sa stalo dosiahnutie „kolektívnej sebestačnosti“ členských štátov.

ECOWAS zahŕňa dva subregionálne bloky.

Západoafrická hospodárska a menová únia (UEMOA) tvorí organizácia ôsmich frankofónnych štátov v rámci ECOWAS, ktoré majú spoločnú colnú úniu a menovú úniu. Členovia organizácie UEMOA si kladú za cieľ vyvážiť dominanciu anglicky hovoriacich ekonomík ako Nigéria a Ghana v bloku.