Bank of America: ropa môže vyskočiť na 100 USD

NEW YORK – Cena ropy Brent môže stúpnuť na 100 dolárov za barel, a to pomerne skoro – do roku 2022. Tvrdí to správa Bank of America o ropnom trhu, ktorej analytici našli najmenej šesť dôvodov tohto vývoja udalostí.

Tri dôvody potenciálneho rastu cien súvisia s dopytom a tri s ponukou. V prvom rade ide o odložený dopyt po palive po karanténe, prevahu súkromnej cestnej dopravy nad ostatnými druhmi dopravy, ako aj o diaľkové ovládanie, ktoré sa môže vyvinúť do formátu „práce z automobilu“. Tým sa zvýši vzdialenosť, ktorú ľudia cestujú.

K rastu cien by mohli prispieť aj vyššie kapitálové výdavky spoločností na splnenie cieľov Parížskej dohody o klíme. Investori začali čoraz viac ovplyvňovať energetický sektor a posúvali jeho vývoj na zelenšiu stránku.

V základnej prognóze Bank of America očakáva, že cena Brentu bude v roku 2021 68 dolárov za barel (nárast zo 60 dolárov) a 75 dolárov v roku 2022. V roku 2023 analytici uvidia najpravdepodobnejšiu cenu na úrovni 65 dolárov.

Organizácia však nevylučuje opačný pohyb ponúk. V tomto smere môže byť trh s ropou tlačený zhoršením situácie s koronavírusmi a zrušením sankcií voči Iránu, čo výrazne zvýši ponuku. Samostatným faktorom je správanie Spojených štátov, ktoré by mohlo dramaticky zvýšiť produkciu a podkopať úsilie OPEC +.

Najväčší obchodníci vážne uvažujú o možnosti rastu cien ropy na 100 dolárov v blízkej budúcnosti. Očakávajú, že spomalenie investícií v priemysle a maximálny dopyt po pandémii koronavírusov povedú k takýmto dôsledkom.