Zmena zdola: komu sa aj nelení, tomu sa aj zelení

BRATISLAVA – Politická strana Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska za šesť rokov mala príjmy 15 695 eur.

Z nich boli dva razy odpustené úroky z pôžičiek. Približne polovicu finančných prostriedkov strany tvorili dobrovoľné členské a dary jej predsedu Jána Budaja.

Medzi darcov politickej strany patrí napríklad Elena Pätoprstá, Juraj Smatana, Ján Karman, Vladimír Dolinay, Milan Oršula, Peter Hochschorner, Martin Štuk, Lýdia Ovečková a Andrej Kovarik. Súčasne ide aj o členov strany. Finančné noviny zatiaľ nenašli vo verejne dostupných informačných zdrojoch zoznam ďalších  členov politickej strany Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska. Budaj a jeho kompánia nikdy nezverejnili informácie o tom, ako vyzerajú ich riadiace orgány, regionálne pobočky, ani záznamy zo žiadnych snemov či zjazdov.

Strana zverejnila svoje politické ciele v oblasti ekonomiky na svojej internetovej stránke.

Politická strana chce presadzovať kontrolu majetkov politikov, redukciu nákladov na politiku a strany, zrušenie systému straníckych nominácií a zbytočných ministerstiev. Okrem iného strana deklaruje, že nechce rozdávať peniaze zahraničným podnikom v prípade, ak domáce podniky nič nedostanú. Plánuje pozorne kontrolovať využívanie finančných prostriedkov z Európskej únie. Taktiež navrhuje zvýšiť podporu pre dôchodcov, ale aj lobovať za zvýšenie platieb Európskej únie slovenským poľnohospodárom.

Len veľmi málo z deklarovaných cieľov strana splnila. Jej členovia kandidovali do posledných volieb “pod strechou” politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Nezrušilo sa ani jedno ministerstvo či úrad. Slovenské podniky dostali za pôsobenia strany menej stimulov ako zahraničné firmy. Trinásty dôchodok sa znížil. Okrem iného vo svojich cieľoch strana deklarovala: “Presadíme limity na volebné kampane. Inak nám budú vyhrávať vo voľbách len samé miliardárske Gorily, Sasanky alebo Hyeny.”

Sasanka je názov politickej aféry. Vznikla na základe toho, že médiá zverejnili prepis komunikácie predsedu Strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka s podnikateľom Mariánom Kočnerom o voľbe generálneho prokurátora.

Pripomeňme si ešte raz, politická strana Zmena zdola – Demokratická únia sa zúčastnila posledných parlamentných volieb na kandidátke strany OĽANO. Tá v stúpila do koalície so Slobodou a Solidaritou, ktorej predseda Richard Sulík je aktérom politickej aféry Sasanka. Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska nepresadzuje kontrolu majetkov manželiek politikov.

Kompletný volebný program politickej strany sa nenachádza na jej internetovej stránke. Kto je Ján Budaj? Pred rokom 1989 angažoval v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom ekologickej iniciatívy a zborníka Bratislava nahlas. Obsahoval sedemnásť kapitol zaoberajúcich sa problematikou ochrany životného prostredia od kvality ovzdušia až po znevýhodnené sociálne skupiny. Hlavnými predmetmi kritiky bola likvidácia bratislavských historických cintorínov; projekt Gabčíkovo; devastácia Devínskej Kobyly, bratislavských prímestských obcí a Hradného vrchu; návrh na premiestnenie Slovnaftu do menej zraniteľnej lokality a protest proti pripravovanej devastácii Roháčov. Ján Budaj bol v novembri 1989 moderátorom zhromaždení obyvateľov na námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Patril k spoluzakladateľom prvej nekomunistickej politickej strany Verejnosť proti násiliu.

Príjmy politickej strany Zmena zdola – Demokratická strana Slovenska v eurách

Rok Suma
2015 7 800
2016 0
2017 4912,3
2018 0
2019 1487,82
2020 1494,97
Spolu 15 695

Prameň: http://www.zmenazdola.sk/