V Oxforde zistili ako schudnete tri razy viac

Vedci z Oxfordskej univerzity zistili, že prísne nízkokalorické diéty sú účinnejšie pri strate telesnej hmotnosti, napísal novinár El Confidencial Adrian Lopez.

“Výskumníci dokázali: o rok neskôr ľudia, ktorí konzumovali viac ako 810 kalórií denne, konzumovali polievky, koktaily a energetické tyčinky, stratili trikrát viac ako prívrženci iných prísnych diét, konkrétne tí, ktorí obmedzili počet kalórií, 10,7 kg – o viac ako 6 kg viac ako tí, ktorí dodržali diétu odporúčanú ich ošetrujúcim lekárom. “Okrem toho sa v prvej skupine výrazne znížilo riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky, ako aj výskyt mŕtvice.

V publikácii sa uvádza, že experiment zahŕňal 278 dospelých z Oxfordshire, ktorých index telesnej hmotnosti presiahol 30 – teda ľudí s klinickou obezitou. Boli rozdelené do dvoch skupín: jedna strávila 24 týždňov na diéte obmedzenej na 810 kalórií denne, tradičná diéta bola čiastočne nahradená polievkami, koktaily a energetickými tyčinkami, druhá sa riadila plánom na zníženie telesnej hmotnosti odporúčanou lekárom. V prvej skupine 45% účastníkov stratilo aspoň 10% hmotnosti, v druhej – len 15% účastníkov.

Publikácia uvádza, že nízkokalorická strava so špeciálnou stravou je vhodná pre väčšinu obéznych ľudí, ktorí chcú schudnúť, ale varuje, že sú možné kontraindikácie – prítomnosť niektorých ochorení alebo užívanie určitých liekov.