FOCUS: Skripaľ do roku 2017 pracoval pre NATO

Podľa informácií, ktoré boli k dispozícii nemeckému týždenníku Focus, otrávený v Salisbury v marci tohto roku, bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal do roku 2017 spolupracoval so spravodajskými službami štyroch krajín NATO. Uvádza sa, že Skripaľ prezradil viac aktívnych ruských agentov, členov vojenskej spravodajskej služby GRU, napísal autor publikácie Jozefa Hufelshulte.

Infromácie sa dozvedel od vysoko postaveného zamestnanca ACCI, štruktúry NATO špecializujúcej sa na boj proti špionáži.

“V roku 2012, Skripal sprevádzaný zamestnancom britskej MI-6 odišiel do Prahy, kde sa informoval miestne bezpečnostné služby na aktívnu špionážnu sieť Ruskej federácie sa prezradil jednotlivých agentov Moskvy. Skripaľ ich poznal ešte od čias svojej služby.” – napísal autor článku.

“V lete roku 2016 Skripal, podľa niektorých správ, prezdradil estónskej tajnej službe na troch agentov pracujúcich pre Moskvu. Medzi nimi bol dôstojník s ruskými koreňmi a jeho otec.” – píše Hufelshulte.

Podľa publikácie, Skripaľ poskytol španielskym tajným službám o kontaktoch predstaviteľov ruskej mafie v Costa del Sol s vplyvnými politikmi a úradníkmi v Moskve.” Analytici NATO nevylučujú, že skutočný dôvod pre pokus o otrávenie Skripaľa bola jeho aktívna spolupráce so zahraničnými spravodajskými službami, počas ktorej prispel k identifikácii ruských špiónov,” – povedal na záver novinár.