Najviac v EÚ “slopú” deti vo Veľkej Británii a Írsku

Dospievajúci vo Veľkej Británií a Írsku najviac trpia alkoholizmom v Európe, hoci na celom kontinente sa spotreba alkoholu mladých ľudí v tejto veku výrazne znížila, píše Guardian. Hoci situácia nemôže byť opísaná ako všeobecne ružová: miera alkoholizmu mladých ľudí v Európe zostáva alarmujúco vysoká.

Dospievajúca mládež v Spojenom kráľovstve a Írsku patrí medzi najhorších pijanov v Európe, napriek tomu, že v posledných rokoch spotreba alkoholu v tejto vekovej skupine výrazne poklesla na celom kontinente, hovoria odborníci z oblasti zdravotníctva.

Štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistila, že väčšina 15-ročných dievčat v Spojenom kráľovstve a Írsku sa na rozdiel od iných európskych regiónov neboli v živote najmenej dva razy opité, zatiaľ čo chlapci len zaostávajú za svojimi rovesníkmi zo strednej a východnej Európy.

Údaje týkajúce sa obdobia od roku 2002 do roku 2014 naznačujú dlhodobý trend smerom k zníženiu spotreby alkoholu dospievajúcimi takmer vo všetkých európskych regiónoch. Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že konzumácia alkoholu na kontinente zostáva na nebezpečnej úrovni.

Poznamenali tiež konvergenciu v pitných návykoch maloletých chlapcov a dievčat v Spojenom kráľovstve a Írsku, kde približne o rovnaký podiel 15-ročných mužov každého pohlavia vypil týždenne v roku 2014, a to napriek tomu, že pred 12 rokmi došlo k zníženiu spotreby alkoholu.

Analýza zistila, že v roku 2014 bolo 8% dospievajúcich v Európe opitých vo veku 13 rokov alebo mladších a 28% 15-ročných povedalo, že začali piť od veku 13 rokov alebo mladšie. Zatiaľ čo každý údaj predstavoval prudký pokles od roku 2002, experti uviedli, že sú stále príliš vysoké.

Minulý týždeň WHO uviedla, že jeho analýza naznačuje, že spotreba alkoholu je zodpovedná za viac ako 5% všetkých úmrtí na celom svete. A výskumníci, ktorí pracujú na najnovšej správe, odporučili, aby vlády zdvojnásobili snahu zastaviť mladých ľudí prístup k alkoholu, aby ich ochránili pred škodlivými účinkami v neskoršom živote.