Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP

BRATISLAVA –  Dnes v priestoroch Národnej banky Slovenska otvorili výstavu Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP. Informovala o tom Jana Kováčová z tlačového oddelenia Národnej banky Slovenska. 

V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania, ktorým sa slovenský národ prihlásil k demokratickým hodnotám a tradíciám Európy. Do príprav povstania sa výraznou mierou  zapojili aj zamestnanci Slovenskej národnej banky, na čele s guvernérom Imrichom Karvašom. Výstava približuje príbehy skrytých hrdinov – zamestnancov Slovenskej národnej banky, ktorí v SNP zohrali významnú úlohu. Slovenská národná banka bola názov centrálnej banky Slovenského štátu.

Výstavu slávnostne otvoril guvernér NBS Peter Kažimír: „Zamestnanci národnej banky zabezpečovali finančné zdroje pre povstaleckú armádu, pre bezproblémový chod štátnych úradov a priemyselných podnikov.  V dramatických časoch vojny si to vyžadovalo veľkú dávku osobnej statočnosti, odvahy a hrdinstva, pričom viacero úradníkov banky za svoju odvahu zaplatilo najvyššiu cenu. „ Výstava bude pre širokú verejnosť prístupná od septembra 2019.