V moslimských krajinách dnes začal pôst Ramadán

MEKKA / MEDINA – V niektorých moslimských krajinách je prvý deň sviatku ramadánu určený astronomickými výpočtami, zatiaľ čo v iných priamym pozorovaním Mesiaca alebo svedectvom autoritatívnych moslimských teológov.

Islam umožňuje obe možnosti. Preto sa dátum začiatku náboženského sviatku môže v rôznych krajinách líšiť. Podľa astronomických výpočtov sa Ramadán začal 12. apríla pri západe slnka v roku 2021. Prvý deň pôstu moslimov v mesiaci Ramadán je od 13. apríla 2021, posledný deň pôstu 12. mája 2021.

Ramadán, arabsky: رمضان , je deviatym mesiacom roka podľa islamského lunárneho kalendára. Podľa tradície v tomto mesiaci boli zjavené prorokovi Mohamedovi prvé verše Koránu – posvätnej knihy Islamu. Saúm – pôst počas Ramadánu je jedným z piatich pilierov islamu. Moslim je povinný počas denných hodín zdržať sa akéhokoľvek jedenia, pitia, fajčenia alebo súlože. Pretože islamský lunárny kalendár je o 11 až 12 dní kratší oproti slnečnému roku, je Ramadán pohyblivý voči ročným obdobiam. Presný dátum jeho začiatku súvisí s prvým pozorovaním Mesiaca po nove v danej lokalite.

Pôst (arabské sáum, perzsky ruza, turecky uraza) v lunárnom mesiaci Ramadán je jedným z piatich pilierov islamu – taký dôležitý, že moslimovia veria, že pre tých, ktorí pred svojou smrťou nestihli vyrovnať dni pôstu , musia ich potomkovia kompenzovať. Je predpísaný na posilnenie moslimov v sebadisciplíne a presnom vykonávaní Alahových príkazov.

V tomto období, počas dňa, je zakázané piť, jesť, fajčiť kadidlo, ochutnávať pôžitok a venovať sa zábave; deň by mal byť venovaný práci, modlitbe, čítaniu Koránu, zbožným myšlienkam a činom, charite.

Mešita Kalyan, Buchara, Uzbekistan.

Okrem obvyklých piatich modlitieb sa každú noc, zvyčajne krátko po večeri, koná piata modlitba (salat al-isha), ďalšia modlitba-namaz (taraweeh). Jedlo a pitie je povolené až po západe slnka a pred východom slnka. Chorí, deti, ľudia na cestách, vojaci zúčastnení na nepriateľských akciách atď. Sú oslobodení od pôstu v Ramadáne, ale nesplnený pôst musí byť kompenzovaný inokedy.

Počas ramadánu by moslimovia mali veľkoryso rozdávať sadaqa (dobrovoľné dary) a zakat (povinné almužny). Podľa moslimských teológov v dňoch ramadánu Alah udeľuje veriacemu odmenu za každý dobrý skutok, ktorý urobí. Za obzvlášť dôležité v mesiaci ramadánu sa považuje noc 27. ramadánu (v roku 2021 od 8. do 9. mája) – „Laylat al-qadr“ („noc moci“ alebo „noc predurčenia“), keď Alah rozhoduje o osude ľudí.

Posledných desať dní Ramadánu je najposvätnejších, takže moslimovia sú pri svojich bohoslužbách ešte usilovnejší. V týchto dňoch mnoho mužov vykonáva Itikaaf (duchovné útočisko), zatiaľ čo trávi tento čas v mešite. Koniec mesiaca ramadán a pôst sa nesie v znamení jedného z dvoch hlavných moslimských sviatkov – Eid al-Fitr (v preklade z arabčiny – sviatok prerušenia pôstu; v turečtine – Eid al-Adha), ktorý sa začína západom slnka dňa posledný deň ramadánu a trvá od 1. do 3. dňa budúci mesiac Shawval (v roku 2021 12. – 14. mája).

Začína sa to recitáciou namazovej modlitby pod vedením imáma. Po dokončení modlitby imám prosí Alaha, aby sa postil, odpustil hriechy a daroval prosperitu. Potom začnú slávnostné jedlo a rozdajú almužnu chudobným a tiež navštívia hroby svojich predkov.

Počas ramadánu sa v moslimských krajinách výrazne znižuje obchodná činnosť, znižuje sa pracovný deň a zvyšuje sa náboženské cítenie; každodenný život sa posúva do večerného a nočného času. V roku 2021 je vzhľadom na epidemiologickú situáciu v mnohých krajinách sveta zakázané konať hromadné akcie, obmedzenia platia aj pre návštevy mešít.