Rettequatro: Nemecko online s RFPI o Sputniku V

RÍM / BERLÍN – Ruský fond priamych investícií (RFPI)  informoval o rokovaniach s Nemeckom o vakcíne Sputnik V.

Proces nákupu ruskej vakcíny Sputnik V Nemeckom je v pokročilom štádiu, uviedol Kirill Dmitriev, vedúci ruského priameho investičného fondu.

“Nemecké ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že Nemecko s nami začalo priame rokovania. Zákazka je v pokročilom štádiu,” uviedol v rozhovore pre taliansku televíziu Retequattro.

Podľa Dmitrievova sa pred pár dňami medzi stranami uskutočnila videokonferencia, kde rokovali o dodávkach v období od júla do septembra.

„Nemecko vyhlásilo, že nechce čakať na rozhodnutie Európskej komisie o Sputniku V,“ uviedol šéf RDIF.

Vakcína Sputnik V bola schválená v 60 krajinách s celkovou populáciou asi 3 miliardy ľudí. Účinnosť vakcíny na 91,6% je potvrdená zverejnením údajov v poprednom lekárskom časopise Lancet.

Krill Dmitriev (1975) je ruský finančník a investor, generálny riaditeľ Ruského fondu priamych investícií (od apríla 2011). Podpredseda rady pre investície pod predsedom Štátnej dumy Ruskej federácie, viedol spoločnosť Icon Private Equity. Je to fond súkromného kapitálu so spravovaným kapitálom viac ako 1 miliarda dolárov. Je absolventom Stanford University a Harvard University.

Vakcínu Sputnik začali používať v Ruskej federácii už minulý rok. Od dnešného dňa sa málo mobilní občania môžu očkovať aj doma.

„Od dnešného dňa experimentálne začíname očkovanie obyvateľov doma. Pomôže to ľudom sú doma na invalidnom dôchodku, sú veľmi starí, prípadne majú ťažkosti s nezávislým pohybom. V Moskve žije asi 120-tisíc takýchto obyvateľov,“ informovala Anastasia Raková, hovorkyňa primátora mesta Moskva.

Alexander Gintsburg nedávno vyhlásil, že Sputnik V môže vytvoriť imunitu do konca života.