V Kazachstane pokračujú protesty, prezident Kassym Žomart Tokajev prijal opatrenia

NUR SULTAN – V Kazachstane protesty proti vysokým cenám za skvapalnený plyn prerástli do nepokojov, stretov s políciou, zabavovania a podpaľovania vládnych budov.

Od nedele obyvatelia miest Žanaozen a Aktau v regióne Mangistau protestovali proti cenám skvapalneného plynu. Stúpol na 120 tenge za liter. Prezident Kasym-Žomart Tokajev znížil cenu na 50 tenge za liter.

Od 1. januára 2022 sa úplne uvoľnili ceny skvapalneného plynu pre obyvateľov. Dôsledkom toho bol ich prudký rast. To znamenalo krach všetkých autodopravcov, najmä taxikárov z rodín s viacerými deťmi. Predávajúci nezobrali do úvahy, že spotrebitelia nie sú schopní absorbovať cenu 120 tenge za liter. Preto sa mnohí vzbúrili. Pripomeňme si, že 1 euro sa rovná 493.69 kazašského tenge. Súčasná štátom regulovaná cena skvapalneného plynu bude 50 tenge (9,5 eurocenta) za liter.

Vzbury dostali aj politický odtieň. Reakciou na politické požiadavky bolo to, že abdikoval premiér Askar Mamin. Podľa kazašskej ústavy po abdikácii premiéra odchádza celá vláda. Obyvatelia žiadali, aby z funkcie predsedu Bezpečnostnej rady Kazachstanu odišiel aj prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev.

Obyvatelia miest Žanaozen a Aktau 2. januára 2022 hromadne vyšli do ulíc s výzvou na zníženie cien pohonných hmôt. Neskôr sa protesty rozšírili po celom Kazachstane. Po stretnutí s demonštrantmi úrady oznámili zníženie ceny skvapalneného plynu v regióne Mangistau, situácia sa však nestabilizovala. Demonštranti sa vzbúrili a polícia začala používať svetelno-šumové granáty. V meste Alma-Ata protestujúci obsadili niekoľko administratívnych budov. Podpálili budovu magistrátu a desiatky áut.

Prezident obvinili z protestov vládu. Povedal, že „vláda nezvládla jednu zo svojich hlavných úloh – brzdenie inflácie.“

Tokajev od dnes vedie Bezpečnostnú radu Kazachstanu, čím odvolal Nazarbajeva z tohto postu. Bývalý prezident zastával túto funkciu od roku 1991. Súčasný prezident povedal, že voči protestujúcim zakročí tvrdo.

Vo svojom prejave k národu Kazachstanu prezident Tokajev uviedol: „Ako prezident som povinný chrániť bezpečnosť a pokoj našich občanov, starať sa o integritu Kazachstanu. Opatrenia, ktoré som prijal, sú zamerané na blaho mnohonárodného Kazachstanu.

Tieto opatrenia však ešte nie sú dostatočné. Pozornosť si vyžaduje vysoká úroveň organizácie chuligánskych živlov. Sú to dobre premyslené kroky sprisahancov, motivované finančne.

Preto ako hlava štátu a od dnešného dňa predseda Bezpečnostnej rady podniknem čo najprísnejšie kroky. Ide o otázku bezpečnosti našich občanov, ktorí ma intenzívne žiadajú o ochranu ich životov a ich rodín. Je to otázka bezpečnosti nášho štátu. Som presvedčený, že ma ľudia podporia.

Nech sa deje čokoľvek, budem v hlavnom meste. Mojou ústavnou povinnosťou je byť s ľuďmi. Spoločne prekonáme tento čierny pás v histórii Kazachstanu. Vyjdeme z neho silní.

Čoskoro vystúpim s novými návrhmi na politickú transformáciu Kazachstanu. Zostávam na rovnakej pozícii dôsledných reforiem.“

V ten istý deň prezident Tokajev vymenoval ďalšie dve pozície. Piatu najvýznamnejšiu v krajine pozíciu štátneho tajomníka obsadil reformátor Jerlan Karin. Zástupcom predsedu kazašskej tajnej služby sa stal Murat Nurtileu. Pozrime sa na nich, kto sú a odkiaľ do funkcií prišli.

45-ročný Jerlan Karin ako asistent prezidenta za posledné dva roky vykonal rozsiahlu prácu na koordinácii činnosti Národnej rady verejnej dôvery. Vznikla z iniciatívy prezidenta Tokajeva po jeho nástupe k moci v roku 2019. V súčasnosti má táto rada pripravené štyri balíky politických a sociálno-ekonomických reforiem, ktoré sa následne realizovali vo forme zákonov alebo prezidentských dekrétov.

Prezident Tokajev v ten istý deň vymenoval 45-ročného Murata Nurtileua za prvého podpredsedu Výboru pre národnú bezpečnosť (KNB) Kazachstanu. Murat Nurtileu, ktorý dlhé roky pracoval na rôznych pozíciách po boku prezidenta Tokajeva, nedávno aj ako zástupca vedúceho jeho administratívy, nahradil v KNB synovca bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva Samata Abiša.