Bank of England: ceny klesajú, ale len mierne

LONDÝN – Podľa guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho bola inflácia v Spojenom kráľovstve miernejšia, než sa očakávalo, a na jej výrazné spomalenie bude potrebný dlhší čas.

Napriek tomu sa domnieva, že britská centrálna banka má stále šancu dosiahnuť v tomto roku zníženie miery inflácie o polovicu, konštatuje Market Watch.

Spotrebiteľské ceny v Spojenom kráľovstve v apríli medziročne vzrástli o 8,7 %, informoval v stredu Národný štatistický úrad (ONS) krajiny. Inflácia sa spomalila z marcovej úrovne 10,1 %, ale bola vyššia ako konsenzuálna prognóza odborníkov (8,2 %).

Očakáva sa, že inflácia dosiahne vrchol na úrovni 11,1 % koncom roka 2022.

Podľa Baileyho, ktorý sa v stredu zúčastňuje na podujatí denníka The Wall Street Journal, zverejnené štatistiky nenaznačujú, že by sa vytvárala inflačná špirála.

“Nemyslím si, že ‘špirála’ je teraz to správne slovo. Podľa môjho názoru nám štatistické údaje presne naznačujú, v ktorých segmentoch sa rast cien zrýchľuje,” povedal Bailey.

Podľa jeho slov britská centrálna banka pred prijatím ďalšieho rozhodnutia o úrokových sadzbách dôkladne posúdi údaje o vývoji cien potravín a jadrovej inflácie.

Inflácia bez potravín, alkoholu, tabaku a energií (jadrová inflácia, CPI Core) sa v apríli zrýchlila na 6,8 % z marcových 6,2 %, uviedol ONS. Rast cien potravín a nealkoholických nápojov sa spomalil na 19,1 % z 19,2 % mesiac predtým.

“Očakávali sme, že inflácia sa zmierni v dôsledku nižších cien energií. V súčasnosti sa však zameriavame na dve veci ako zložky celkového obrazu: po prvé, na ceny potravín a po druhé, na ukazovateľ jadrovej inflácie. Ten je mimoriadne dôležitý, pretože sa domnievam, že udržateľnosť inflácie sa dá do veľkej miery sústrediť práve sem,” povedal Bailey.

Bank of England v máji zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,5 % ročne. Sadzba bola zvýšená na dvanástom zasadaní za sebou a aktualizovala svoju najvyššiu hodnotu od roku 2008.