Citigroup Inc.: IPO Banco Nacional de Mexico

NEW YORK – Podľa tlačovej správy spoločnosti Citigroup Inc. uskutoční IPO svojej mexickej jednotky súkromných, malých a stredných podnikov.

IPO (Initial Public Offering) znamená verejnú ponuku pre primárny úpis akcií pri konkrétnej cene začatia obchodovania hlavne na organizovaných trhoch, teda burzách cenných papierov na primárnom trhu. IPO je proces, pri ktorom spoločnosť prvýkrát vstupuje na burzu a ponúka svoje akcie širokej verejnosti. Dôvodov, prečo spoločnosti chcú realizovať IPO, je niekoľko, medzi najvýznamnejšie však patrí potreba navýšiť kapitál spoločnosti, teda získať dodatočné finančné zdroje.

Druhá časť mexických operácií banky, inštitucionálne bankovníctvo, bude vyčlenená do samostatnej spoločnosti, ktorá zostane súčasťou Citi.

Retailové operácie si po IPO zachovajú súčasný názov Banco Nacional de Mexico (Banamex), uvádza sa v tlačovej správe. Banka si zachová svoju pozíciu jednej z najväčších v Mexiku, pričom v jej sieti zostane približne 1 300 pobočiek.

“Po dôkladnom zvážení sme dospeli k záveru, že najlepším spôsobom, ako maximalizovať hodnotu Banamexu pre našich akcionárov, je IPO,” uviedla výkonná riaditeľka Citi Jane Fraserová. – Citi pôsobí v Mexiku už viac ako sto rokov a budeme v krajine naďalej investovať, pretože rozvíjame naše inštitucionálne služby zákazníkom.

Citi očakáva, že oddelenie inštitucionálnej divízie dokončí v druhej polovici roka 2024 a IPO retailovej divízie v roku 2025.

Finančný riaditeľ Citi Mark Mason uviedol, že banka v aktuálnom štvrťroku obnoví spätný odkup akcií “miernym tempom”.

“Vzhľadom na pretrvávajúcu neistotu v súvislosti s regulačnými kapitálovými požiadavkami budeme naďalej štvrťročne vyhodnocovať spätné odkúpenie akcií,” povedal.

Akcie Citigroup v stredu v predburzovom obchodovaní stratili 2 %. Od začiatku roka vzrástli o 1,5 %.