Uzbekistan: v hlavnom meste krajiny sa skončilo Taškentské medzinárodné investičné fórum 2023

 TAŠKENT – Na Taškentskom medzinárodnom investičnom fóre  (TMIF – 2023)  sa zišlo viac ako 2 500 účastníkov.

Boli z USA, EÚ, Spojeného kráľovstva, Spoločenstva nezávislých štátov, Turecka, Číny, juhovýchodnej Ázie, Indie, Egypta a krajín Blízkeho východu.

V rámci druhého medzinárodného investičného fóra v Taškente sa konalo panelové zasadnutie s názvom “Moderné stavebníctvo a priemysel stavebných materiálov”, na ktorom odborníci diskutovali o perspektívach rozvoja tohto odvetvia.

Konštatovalo sa najmä, že moderné stavebníctvo a priemysel stavebných materiálov je dynamicky sa rozvíjajúcim odvetvím hospodárstva. Toto odvetvie sa však neustále mení v podmienkach nových technológií a vonkajších kríz. V blízkej budúcnosti sa stavebníctvo bude čoraz viac zameriavať na “zelené” normy a technológie zamerané na šetrenie zdrojov, bezpečné bývanie a príjemné životné prostredie.

Zasadnutie otvoril Murat Mirzaev, riaditeľ Agentúry na podporu zahraničných investícií pri MIPT, ktorý uviedol kroky, ktoré sa v Uzbekistane podnikli s cieľom začať stavať z materiálov vyrábaných pomocou nových “zelených” technológií. Podľa rečníka by sa vzhľadom na využívanie zelených technológií v stavebníctve malo do tejto sféry pritiahnuť viac súkromných domácností.

Ďalšie zo zasadnutí s názvom “Investičný potenciál textilného, kožiarskeho a hodvábneho priemyslu” bolo venované tomuto odvetviu, ktoré je dôležitým odvetvím s veľkým investičným potenciálom. Tieto odvetvia vyrábajú širokú škálu výrobkov vrátane textilu, odevov, obuvi, doplnkov a koženého tovaru. Každé z nich má svoje špecifiká, ale všetky zohrávajú dôležitú úlohu v hospodárskom rozvoji Uzbekistanu.

Medzi rečníkmi boli Olga Algayerová, predseda združenia Uztekstilprom Ilhom Haidarov, generálny riaditeľ spoločnosti Silverleafe Dan Patterson, podpredseda združenia Uzcharmsanoat Farhod Nurmuchamedov a technický riaditeľ spoločnosti Siltraco SL Alexander Pimenov. Moderátorkou bola Aziza Umarová, vedúca projektovej kancelárie Delivery Unit Agentúry pre strategické reformy pri prezidentovi Uzbekistanu.

Na zasadnutí “Chémia: pohľad do budúcnosti” odznelo, že chemický priemysel dnes hľadá rovnováhu medzi udržateľnosťou a ziskovosťou. Investori si vyberajú značky, ktoré sa snažia minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie, chrániť zdravie a prírodné zdroje alebo zlepšovať životné podmienky obyvateľstva. Otázka chemických výrobkov šetrných k životnému prostrediu sa preto dostáva na novú úroveň.

Chemický priemysel stojí pred výzvou splniť tieto požiadavky a vyrábať vysokokvalitné výrobky šetrné k životnému prostrediu.

Na zasadnutí “Bankovníctvo a financie: nové horizonty” sa konštatovalo, že bankovníctvo a financie sa naďalej vyvíjajú a zdokonaľujú, čím sa investorom, podnikateľom a zákazníkom otvárajú nové horizonty. Pri rýchlom vývoji a zmenách je však dôležité sledovať nové trendy, uviedli odborníci

– Vďaka digitalizácii dochádza k mnohým zmenám,” hovorí Massimiliano Merlini, výkonný riaditeľ a partner, vedúci oddelenia technológií a digitálnych výhod spoločnosti Boston Consulting Group. – V bankovom sektore vznikajú noví hráči, ktorí kladú dôraz na moderné technológie a inovácie. Mnohé banky už pracujú na prekonávaní rizík v oblasti kybernetickej bezpečnosti, rozvíjajú analýzu údajov a zavádzajú umelú inteligenciu.

Medzinárodná islamská korporácia pre financovanie obchodu (ITFC) usporiadala 28. apríla na medzinárodnom investičnom fóre v Taškente okrúhly stôl partnerov “Trade Connect Central Asia+”. Na podujatí bol predstavený program TCCA+ vyvinutý pre región Strednej Ázie a zameraný na Uzbekistan, Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizskú republiku, Tadžikistan a Turkménsko.

Cieľom programu TCCA+ je dosiahnuť inkluzívny hospodársky rast, regionálnu hospodársku spoluprácu a rozvoj obchodu medzi členskými krajinami OIC v Strednej Ázii a so zvyškom sveta. “Okrúhly stôl partnerov programu Trade Connect Central Asia+ sa konal s cieľom poukázať na cielený vplyv a výsledky na obchodné toky v rámci regiónu a s ostatnými regiónmi sveta.

Na zasadnutí s názvom “Úloha zdravotného poistenia v rozvoji sektora zdravotníctva” minister zdravotníctva Amrillo Inojatov hovoril o prebiehajúcich reformách v našej krajine, najmä o projekte štátneho poistenia realizovanom ako experiment v Syrdarji:

Odborníci konštatovali, že v posledných rokoch Uzbekistan uskutočnil významné reformy v tejto oblasti vrátane liberalizácie menového trhu, pokračuje systematická práca na privatizácii štátnych bánk, vytvárajú sa podmienky na rozvoj digitálnych platforiem a výrazne sa zvýšila kvalita služieb zákazníkom.